ساندویچ پانل در معماري

فهرست مطالب

ساندویچ پانل در معماري|ساندویچ پانل در معماري+عکس

 

ساندویچ پانل در معماري

نور گیر بودن، اجرای سریع، جابه جایی راحت و… از مزایای ساندویچ پانل در معماري است.

همانطور كه قبلا اشاره شد، تنوع رنگ و نيز تنوع شكل پروفيل (پستي و بلندي) ورق هاي به كار رفته در ساندويچ پانل ها سبب می شود بتوان كاركردهاي دكوراتيو نيز براي ساندويچ پانل ها در نظر گرفت. امروزه به خصوص از ساندويچ پانل هاي تخت، برای پوشش نما و پوشش داخلي ساختمان های مسكونی و اداری نيز استفاده می شود.

در اين خصوص بايد توجه داشت كه تمام اندودها و خصوصا اندود پانل های رنگي، تحت تابش اشعه UV كمرنگ شده و به مرور رنگشان كهنه مي شود. از اين جهت بايد به نوع اندود به كار رفته دقت نمود.

 

کاربرد ساندویچ پانل در معماری

 

نوع اجراي اين نوع نماها در مناطق پر باران بعضا به صورت درزهاي باز بوده كه صرفا نقش بارانگير (rainscreen) دارد. در ساير موارد، از لاستيك های آب بندي در درزهاي بين پانل ها استفاده مي شود. در اين موارد هر سازنده ريل ها و درزبندي خاص خود را ارائه ميكند.

نكات اجرايي، ملاحظات ايمني و زيست محيطي

 پنجره ها 

تقريبا تمام انواع پنجره ها را ميتوان درون ساندويچ پانل هاي ديواري اجرا نمود. در عام ترين طبقه بندي، پنجره ها به سه نوع تقسيم  ميشوند.

  1. (ribbon windows) پنجره هاي نواري
  2. (unit windows) پنجره هاي تكي
  3. (porthole windows) پنجره هاي ملواني
کاربرد ساندویچ پانل در معماری
انواع چيدمان پنجره در ديوار ساندويچ پانل

فريم هاي پنجره معمولا از آلومينيوم يا چوب ساخته مي شوند. هم پنجره هاي نواري و هم پنجره هاي تكي نياز به فريم بندي يا تكيه گاه اضافي دارند. اما پنجره هاي ملواني داخل پانل جاي مي گيرند.

در صورت امكان، بهتر است جزئيات طراحي شده جهت تلاقي پنجره با ساندویچ پانل، اجازه نصب پنجره پس از نصب پانل ها را داده و نيز اجازه برداشتن پنجره يا پانل را مستقل از ديگري بدهد.

پانل ها و پنجره ها با مهندسی دقيق ساخته مي شوند و ظاهر و عملكرد بهترين محصولات نيز در صورت اندازه گيري يا جانمايي نادرست فريم بندي متقاطع با پنجره ميتواند به شدت تحت تاثير قرار گيرد. بنابراين ضروري است كه فريم بندي متقاطع با پنجره ها طوري طراحي شده باشد كه جلوي تغيير مكان هاي نامطلوب در اثر وزن يا بار باد را گرفته و هنگام اجرا نيز به درستي شاغول (تراز) شده باشد.

ضروري است تامين كننده ي پنجره و پيمانكار پوشش از قبل بر سر مسئوليت هاي خود در مورد طرح و جزئيات نصب پنجره ها توافق كرده باشند.

ساندویچ پانل در معماری
پنجره ملواني

نورگيرهای ساندویچ پانل

تامين نور طبيعي براي ساختمان در درجه اول از طريق پنجره ها انجام مي شود. اما پنجره ها تقريبا تا فاصله اي حدود دو برابر ارتفاع خود را در داخل ساختمان به خوبي روشن مي كنند. براي ساختمان هاي عريض تر باید از نورگير سقفي استفاده کرد.

نور پراش شده (diffused light) معمولا بر نور مستقيم ارجح است زيرا روشنايي يكنواخت تري را تامين مي كند. اين مساله هنگامي كه روشنايي در سطح وسيع و بدون ايجاد سايه مورد نظر باشد اهميت دارد (مانند مكان هاي تجاري، صنعتي و ورزشي).

نورگيرها (rooflights) به صورت آماده يا مونتاژ در كارگاه قابل اجرا هستند. نورگيرهاي آماده به لحاظ سادگي نصب و اطمينان از عملكرد مناسب تر هستند. مصالحي كه بيشترين استفاده را در اين زمينه دارا مي باشند، GRP و PVC هستند. ديگر مصالح مانند پلي كربنات ها نيز در دسترس هستند، گرچه اين ها كمتر توصيه مي شوند. GRP در تمام فرم ها، و پلي كربنات، PVC و شيشه در صورت مات و الگودار بودن نور را پراكنده مي كنند.

کاربرد ساندویچ پانل در معماری
پنجره تكي نوع الف

اجراي نورگيرها 

هنگامي كه روش درزگيري پانل ها اجازه دهد، ميتوان نورگيرهاي آماده را به صورت همزمان در ميان پانلهاي سقف اجرا نمود.

البته جزئيات اتصال كناري و انتهايي نورگيرها با جزئيات پانل هاي سقفي متفاوت خواهد بود تا با طبيعت تغيير شكل پذير و مقاومت پايين مصالح پلاستيكي هماهنگ باشد. از واشرهاي آب بندي (beads) بزرگ تري به كار استفاده می شود تا دوام تضمين شود. معمولا فستنرها قطري معادل 30 ميلي متر داشته و درون هر فرورفتگي پروفيل، يكي قرار مي گيرد. درزگير بايد همواره سفيد يا خاكستري كمرنگ باشد تا جذب گرماي آن كمينه بوده و از حداكثر دوام آن اطمينان حاصل شود.

مصالح PVC همچنين نياز به سوراخ هاي بزرگ تر (oversize holes) دارند تا انبساط گرمايي ميسر باشد.

سيستم هاي سقفي كم شيب تر (low pitch) بايد از نورگيرهاي تاج (upstand rooflighting) مانند گنبدها (domes) بهره بگيرند تا اطمينان حاصل شود كه نقاط اتصالي بحراني و همپوشاني هاي بحراني نورگير بدور از مسير آب قرار گيرند. الگوي چينش نورگيرها در اين حالت محدود مي شود به نورگيرهاي خطي از تاج تا پايين شيرواني يا در يك خط روي تاج شيرواني.

تغيير شكل هاي گرمايي

اگر چه ساندويچ پانل ها مصالح منعطفي شناخته مي شوند و جداول باربري آن ها عموما با در نظر گرفتن اثر تنش هاي گرمايي ارائه مي شود، بعضا نياز به تامين اتصالاتي است كه اجازه جابجايي گرمايي را به پانل ها بدهند. براي مثال، ضريب انبساط حرارتي آلومينيوم دو برابر فولاد است و بسته به رنگ رويه و طول پانل لازم است جزئيات اتصال انتهايي خاصي لازم باشد. برخي مواد ديگر كه در سيستم هاي پوشش فلزي به كار مي روند، مانند PVC و پلي كربنات هم نياز به اتصالات خاص جهت هضم جابجايي هاي گرمايي دارند.

انبار در كارگاه

ساندويچ پانل ها معمولا به صورت بسته بندي كارخانه به كارگاه فرستاده مي شوند. بسته ها معمولا x 1 x 1 m 6 هستند ولي در بعضي موارد تا طول 30 متر هم تهيه شده اند. بسته ها بايد با احتياط جا به جا شده و در كارگاه انبار شوند، تا آسيب و تخريبي در آن ها روي نداده و به خصوص نكات زير رعايت شوند:

  1. محل انبارش از مسيرهاي پياده و سواره دور باشد.
  2. تخته هاي باربر زير پانل ها و روي زمين مناسب (سفت) قرار داده شود.
  3. پانل ها پوشانده شود ولي هوا در زير آن ها جريان داشته باشد.
  4. كنترل شود كه برچسب ها و بسته بندي هاي محصول اورجينال باشد .

 

 

 

 

 

بچه سوله

بچه سوله

بچه سوله چیست؟ بچه سوله چه کاربردی دارد قیمت اینکه سوله چیست و چه کاربردی دارد در سایت بطور کامل و جامع بیان شده است

مراحل ساخت سوله صنعتی

مراحل ساخت سوله صنعتی

جهت ساخت سوله صنعتی زیر نظر سازمان صنایع مراحل زیر طی می گردد: سوله‌ها یکی از مهم‌ترین سازه‌های صنعتی هستند و انواع مختلفی دارند. سوله‌ها

مراحل سوله سازی

مراحل سوله سازی

مراحل سوله سازی چیست؟ آموزش مراحل سوله سازی – پانل کاران مراحل سوله سازی :قصد داریم در این مقاله آموزشی تمامی نکاتی که برای مراحل