ساخت سوله

ساخت سوله |❤️ قیمت ساخت سوله|سوله صنعتی| سوله ساز|سوله ارزان

ساخت سوله یا همان سوله سازی یک کار تخصصی و بسیار دقیق می باشد که بی توجهی به ساخت سوله این سازه عظیم خسارات و هزینه های جبران ناپذیر زیادی را در پی خواهد داشت .

ساخت سوله

ساخت سوله به عنوان یکی از پرکاربردترین سازه های صنعتی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ساختمان ها برای امور مختلف و صنایع گوناگون کاربرد دارند، از این رو روش ساخت آن ها نسبت سازه های سنتی متفاوت بوده و در هنگام اجرا از سرعت بالاتری برخوردار هستند. در هنگام ساخت این سازه ها با سپردن کار به پیمانکار این امکان را خواهید داشت که در هزینه های ساخت صرفه جویی کنید. بیشترین صنایعی که از سوله ها استفاده می کنند شامل واحد های تولید فولاد، صنایع غذایی، صنایع دارویی، دامداری و مرغداری ها، کشاورزی، انبارهای تولید،سردخانه ها و ساختمان های ورزشی می شوند.

نکته ی مهمی که در ارتباط با ساختن سوله ها وجود دارد این است که براساس نوع کاربری که در صنایع مختلف دارند باید براساس ویژگی های مورد نیاز در همان صنعت ساخته شوند.

ساخت سوله
سوله آماده

همچنین بخوانید

سوله آماده ❤️| قیمت سوله آماده | کاربردهای سوله آماده |مزایا

سازنده اسکلت های فلزی (ساخت سوله)

اولین گام برای ساخت این سازه ها همکاری با یک پیمانکار ساخت سوله معتبر است. نکته ای که باید به آن نهایت توجه را داشته باشید این است که ساخت سوله به عنوان یک پروسه طولانی با هزینه ی بالا است که از حساسیت های خاصی نیز برخوردار می باشد. در صورتی که سوله را بدون محاسبات صحیح (بار برف و فشار باد ) و عدم دانش کافی بسازند بی شک در آینده ای نزدیک دچار تخریب و خسارت می شود.

امروزه ساخت سازه های سبک در کشور ایران در حال گسترش است و احتیاج به تخصص زیادی در این زمینه دارد. به این شکل دانش ساخت سازه های مدرن باید به شکلی انجام بگیرد که تحمل شرایط مختلف محیطی را داشته باشد. بایست در هنگام ساختن سوله ها وجود هر نوع بار مانند برف، باد و… را برای این سازه ها  پیش بینی کرد تا به این ترتیب براساس منطقه ای که برای ساخت سازه در نظر گرفته شده است مقاومت سوله ها را پیش بینی کنند. با توجه به این نکات پیمان کاران و شرکت های سازنده حتما باید از دانش کافی در این زمینه بهره مند باشند. یکی از فاکتورهای مناسبی که جهت ساخت سوله می توانید به آن تکیه کنید نمونه های کارهای موفق گذشته است که توسط شرکت سازنده سوله انجام شده است. یک شرکت حرفه ای برای جلب رضایت مشتریان از دانش مشاوره بهره می برد بنابراین شرکت های حرفه ای همیشه این موضوع را مد نظر دارند.

انتخاب پوشش مناسب برای سوله ها

معمولا پوشش سوله ها به دو دسته تقسیم می کنند که شامل پوشش سقف و دیوار می شود. یکی از بهترین گزینه ها برای پوشش سوله ها ساندویچ پانل ها هستند. این مصالح به عنوان یکی از اصولی ترین و محبوب ترین گزینه ها برای پوشش دادن سقف و دیواره های سوله ها به شمار می روند. معمولا از ساندویچ پانل ها برای پوشش دادن سوله های سبک کمک می گیرند. استفاده از این پانل ها برای پوشش دادن سقف سوله ها باعث می شود که این سازه ها در برابر عوامل طبیعی مانند سرما، گرما، برف و باد از خود مقاومت بالایی را نشان بدهند. استفاده از ساندویچ پانل ها در سقف سوله ها علاوه بر اینکه به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی بسیار مطلوب عمل می کند به دلیل پیش ساخته بودن سرعت اجرایی پروژه را بالا می برد و همین امر نیز باعث کاهش هزینه ها خواهد شد.

ساخت انواع سوله سبک و صنعتی

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم ساخت سوله در انواع مختلفی انجام می گیرد که در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

ساخت سوله با مقاطع پیش ساخته:

جالب است بدانید دو نوع روش ساختن برای سوله ها در نظر می گیرند که یکی به تیر ورقی مشهور است و دیگری روش ساخت با مقاطع پیش ساخته است.

در ادامه باید بگوییم که روش ساختن سوله با مقاطع پیش ساخته با سه شیوه ی مختلف انجام می شود که عبارتند از:

ساخت سوله دهانه محدود:

این نوع سوله ها به صورت سازه های فلزی مثلثی شکل هستند، که شکل مثلثی آن باعث می شود که مزایای زیادی داشته باشند. در واقع علت ساخت سوله هایی که به این شکل می سازند ایجاد مقاومت در برابر تحمل بار بیشتر است. یکی از مهم ترین ویژگی های این سوله ها این است که از نظر تحمل نیروهای کششی و فشار وارد شده بر سازه ها بسیار قدرتمند و مستحکم عمل می کنند. البته در برخی موارد مشاهده می کنیم که برخی از این سوله ها را به صورت چهارگوش می سازند که با رعایت پارامترهایی نتیجه ی مطلوب را ارائه می دهند. این سوله ها عمومآ به عنوان یکی از بهترین انواع سوله های سبک به شمار می روند که امکان مانور بالا در هنگام ساخت می دهند. کاربران می توانند با استفاده از این روش ساخت سوله را با کمترین هزینه تجربه کنند. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این نوع سوله ها دارند این است که می توان از آن ها برای مواردی استفاده کرد که دارای دهانه های بزرگی هستند. سوله هایی که به شکل خرپایی ساخته می شوند امکان اجرای سقف هایی با وسعت زیاد را فراهم می آورند که دیگر نیاز به ستون در میان سازه ها وجود ندارد. این شکل ساخت برای سازه هایی با دهانه های بزرگ علاوه بر ایجاد استقامت کاهش هزینه ها را نیز به دنبال دارد.

ابعاد استاندارد برای سوله چیست؟

ابعاد سوله بر روی قیمت آن بسیار تاثیر گذار است. ابعاد سوله شامل طول و عرض و ارتفاع سوله می باشد. هر چقدر ارتفاع سالن بیشتر باشد به دلیل افزایش فشار برف و باد و بارهای اضافه به اسکلت سازه قیمت ساخت و احداث سوله افزایش می یابد. البته باید توجه داشت که این موضوع برای دهانه ی سوله صدق نمی کند به این مفهوم که هر چقدر دهانه سوله کوچک تر باشد قیمت آن کمتر نمی شود. استاندارد دهانه سوله بین 12 تا 80 متر (با ستون وسط وبدون ستون وسط و با جرثقیل سقفی و بدون جرثقیل سقفی) است. همچنین طول و عرض یا همان مساحت سوله نیز روی قیمت آن تاثیر گذار است. هر چقدر مساحت بیشتر باشد هزینه را افزایش می دهد. نوع سقف سوله به صورت شیب دار یا قوسی نیز روی قیمت تاثیر گذار است. سقف های قوسی برای سوله ها از هزینه های بیشتری برخوردارند.

ساخت سوله

ساخت سوله با کمترین هزینه

ساخت سوله با پروفیل : در واقع روش ساختن سوله با پروفیل یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه است.  این نوع سوله را بیشتر با عنوان خرپایی معرفی می کنند. استفاده از پروفیل برای ساختن سوله ها در میان سازندگان طرفداران زیادی دارد و دلیل این محبوبیت وزن پایین تر این مدل سوله ها نسبت به شیوه های دیگر است. این نوع سوله در هنگام ساخت امکان جا به جایی و مونتاژ راحت تری دارد. با توجه به اینکه وزن سازه بسیار پایین است نیرویی که به فونداسیون تحمیل می شود، بسیار کم است. از این رو سوله ی ساخته شده از پایداری و دوام بیشتری برخوردار است.

افرادی که به دنبال ساخت سوله های ارزان و مقرون به صرفه هستند بهتر است روش ساخت با پروفیل را انتخاب کنند. علت این امر کاهش مصرف فولاد و استفاده از پروفیل است که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های استفاده از پروفیل در ساختن سوله ها امکان طراحی و اجرای ابعاد مختلف دهانه ها می باشد. با توجه به این ویژگی امکان ساختن سوله هایی با دهانه های بسیار عریض نیز وجود دارد.

نکته ی قابل توجه ای که در این روش ساخت وجود دارد این است که نمی توانید از هر نوع پروفیلی برای ساختن سازه ها استفاده کنید. نکته ی مهم تر این که در ابتدای امر باید به آن توجه کرد، استفاده کردن از پروفیل مناسب صنعتی است. ضخامتی که برای قوطی ها در نظر گرفته شده باید مطابق با استاندارد های ساخت و ساز باشد و ضخامت آن از 4 میلی متر کمتر نباشد.

نکته ی دیگری که در این زمینه باید به آن توجه کرد عدم استفاده از پروفیل در سوله سازی در مناطق زلزله خیز است. پروفیل ها در هنگام زلزله دچار پیچش می شوند که در نتیجه امکان ریزش سوله ها بسیار زیاد است.

به دلیل اینکه امکان رنگ کردن بخش داخلی قوطی ها وجود ندارد، این روش ساخت را در مناطق مرطوب به کار نمی برند. به این دلیل که در مواجهه با رطوبت قوطی ها دچار زنگ زدگی خواهند شد و مقاومت آن ها از بین می رود، به گونه ای که با وارد شدن کمترین نیرو به آن ها حتی وزش بادهای ملایم امکان فرو ریختن آن ها وجود دارد. نکته ی دیگری که در اینجا مطرح است این که هرگز توصیه نمی شود با استفاده از روش ساخت با پروفیل سوله های چند طبقه را بسازید زیرا دوام لازم را نخواهد داشت.

قیمت طراحی، ساخت، نصب و اجرای سوله چقدر است؟

پس از سفارش کارفرما نسبت به راه اندازی سوله، ابتدا مراحل طراحی و محاسبات سوله با توجه به نیاز کارفرما بررسی شده و طبق استاندارد های ساخت سوله اجرا می گردد. سپس به مرحله ساخت سوله در کارگاه می رسیم که در این مرحله کلیه اقدامات لازم به منظور ساخت سازه و اسکلت سوله انجام می گیرد. در مرحله بعد سازه های ساخته شده توسط کامیون های مخصوص حمل به محل نصب سوله ارسال می شود و توسط جرثقیل و پرسنل نصاب، نصب و راه اندازی می گردد. قیمت این پروسه بدون در نظر گرفتن هزینه متریال سازه (بدون مصالح) از کیلوگرمی 1000 تومان شروع شده و تا 1800 تومان ادامه پیدا می کند.

ساخت سوله تهران

به علت کاربردهای صنعتی ساخت سوله معمولا به شکل شیب دار و در دهانه های بزرگ انجام می گیرد. از این رو ساخت این سازه ها با دیگر موارد ساخت و ساز متفاوت است. اغلب برای ساختن سوله ها از پروفیل های موجود در بازار که به صورت گرم نورد تولید شده است استفاده نمی کنند. بلکه ساخت اسکلت فلزی این سازه ها به وسیله ی کارگاه های سازنده با استفاده از ورق های فلزی انجام می گیرد. یکی از مهم ترین مسائلی که در این زمینه وجود دارد این است که ساخت سوله متری چند انجام می گیرد.

با توجه به شواهد معمولا سازندگان سوله ها قیمت این سازه ها را براساس میزان آهن به کار رفته در ساخت، انجام مراحل رنگ زنی و هزینه های حمل و نقل برآورد می کنند. تامین آهن یا پیچ و مهره هایی که برای ساخت لازم است نیز توسط کارفرما تامین می شود. در مورد تعیین قیمت ساخت سوله ها باید گفت که فاکتورهای گوناگونی وجود دارد از جمله میزان کیفیت کار، سهولت، سندبلاست، تجربه و کیفیت کار کارگاه، لایه های رنگ به کار رفته ، اجرا، نصب، حمل و نقل و… نیز از عوامل تاثیر گذار هستند.

نکات مهم در ساخت سوله صنعتی چیست؟

دقت در طراحی و محاسبات  ساخت سوله های صنعتی بسیار حائز اهمیت است این مورد بسیار تخصصی است و باید توسط افراد حرفه ای انجام شود در غیر این صورت هزینه های ساخت بسیار بالا می روند. کوچک ترین اهمال کاری در طراحی و محاسبات و اجرای سازه های فلزی باعث می شود که استقامت و دوام سازه ها کاهش پیدا کرده و کارفرمایان از لحاظ زمانی و هزینه ها ضرر و زیان های بالایی را متحمل شوند. یکی از مهم ترین مواردی که در ساختن سوله ها بسیار مهم است تعیین دهانه ی مناسب برای سوله ها می باشد. ابعاد مورد نظر باید متناسب با نیاز کارفرما معین شوند. پس از تعیین ابعاد دهانه باید به این مسئله نیز توجه داشته باشیم که ماشین آلاتی که رفت و آمد می کنند امکان عبور مرور داشته باشند. برای این منظور معمولا اندازه ای را که برای درب سوله ها در نظر می گیرند در اندازه های 25 تا 30 متر است. فراموش نکنید که مشخص کردن اندازه ی درب ها در سوله ها بسیار مهم است و نباید در اندازه گیری دقیق سهل انگاری شود.

از چه پوششی برای سقف و دیوار سوله استفاده می شود؟

یکی از مهم ترین فاکتورها در ساخت سوله از پی تا کلید هزینه های مربوط به پوشش سقف سوله و پوشش دیوار سوله است. استفاده از ساندویچ پانل ها در قیمت سوله بسیار تاثیر گذارند و آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند، اما استفاده از آن ها بر روی سرعت اجرای پروژه و همچنین در دراز مدت بر روی کارایی و عملکرد پروژه تاثیر گذار خواهد بود. ساندویچ پانل ها برای مصارف گوناگونی ساخته می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساندویچ پانل ها و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پوشش سقف کلیک فرمایید.

مزایای ساخت سوله با ساندویچ پانل

 1. سبک بودن سازه سوله که ناشی از وزن کم پانل ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح می باشد.
 2. مقاومت زیاد ساندویچ پانل در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله.
 3. عایق در مقابل حرارت، برودت ، رطوبت و صدا.
 4. مقاوم در برابر آتش سوزی
 5. نفوذ ناپذیری ساختمان در مقابل حشرات.
 6. با توجه به این که برخی از انواع ساندویچ پانل ها خاصیت ضد حریق دارند، ساخت سوله با ساندویچ پانل سازه ای مقاوم در برابر آتش به ما می دهد.
 7. دستیابی به فضای مفید بیشتر به علت ضخامت کم دیوار ساندویچ پانل.
 8. آزادی عمل در اجرای طرح های متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته ساندویچ پانل.
 9. صرفه جویی در هزینه پی سازی و اسکلت سوله  به دلیل وزن اندک قطعات سقف و دیوار ساندویچ پانل.
 10. صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و یا زمستان بدلیل جلوگیری از تبادل حرارت و یا برودت و در نتیجه صرف انرژی کمتر.
 11. استفاده از دیوار و سقف ساندویچ پانل در ساختمان سازی ، بهره وری مناسب آهن آلات مصرفی را موجب میگردد.
 12. ساندویچ پانل دیواری معمولا ضخامت کمی داشته که در نتیجه امکان دستیابی به فضای مفید بیشتر را فراهم می کند.

اجرای پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل

برای اجرای پوشش سقف سوله از پانل سقفی استفاده می شود که معمولا در ضخامت 4 الی 10 سانتی متر با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰) تولید می شود. عرض مفید ساندویچ پانل سقفی یک متر و عرض غیر مفید ۱٫۰۸ متر و طول دلخواه را معمولا در نظر می گیرند. این پانل در برابر رشد گیاهان و قارچ ها مقاوم بوده و به علت نداشتن بو، عدم ریزش مواد و عدم امکان زندگی حشرات در داخل فوم از بهترین نوع پوشش در سقف سوله های صنعتی به شمار می آیند. پانل های سقفی با ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین از نوع بهترین عایق های صنعتی جهت پوشش سقف می باشد.

اجرای پوشش دیوار سوله با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دیواری بیشتر برای اجرای دیواره سوله، برای اجرای ساختمان پیش ساخته، برای اجرای سرد خانه های صنعتی و دیوارها و پارتیشن های داخلی در پروژه های مختلف معمولا با ضخامت 20 سانتی متر به کار گرفته می شوند. ساندویچ پانل دیواری دو طرف ورق پیش رنگ با طرح مخصوص دیواری و دارای شیار و موج های ریز است. استفاده از لبه‌های کشویی مانند در موقع نصب پانل ها سبب افزایش قدرت تحمل دیواره ها می گردد.

مزایای ساخت سوله فلزی

از زمان درخواست ساخت تا لحظه نصب هیچ سیستم ساخت و ساز دیگری با سیستم سازه های فولادی پیش ساخته از لحاظ صرفه اقتصادی، انعطاف پذیری، سرعت ساخت و نصب قابل مقایسه نیست. همچنین به علت تولید فولاد در کارخانه و شرایط بهتر کنترل کیفیت آن نسبت به بتن، فولاد و سازه های فلزی را نسبت به بتن و سایر مصالح ساخت و ساز متمایز می سازد. از دیگر مزایای اسکلت فلزی می توان به امکان توسعه سازه، اتصال چند قطعه به یکدیگر، پیش ساخته بودن قطعات در کارخانه، سرعت در اجرا و نصب، اشغال فضای کمتر نسبت به بتن و قابلیت کاربرد در ارتفاع زیاد اشاره کرد. بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل پیشرفت سریع کشورهای نو ظهور و توسعه یافته را، استفاده از سیستم سازه های فولادی پیش ساخته در ساخت و سازهای سریع و با کیفیت زیر ساخت های صنعتی،تجاری،درمانی و مسکونی این کشورها می دانند. در این قسمت به برخی از مزایای سازه های فلزی اشاره می کنیم.

از دیگر خواص مثبت مصالح فلزی، شکل پذیری آنها است که قادرند از تمرکز تنش که در واقع علت شروع خرابی است جلوگیری کرده و نیروی دینامیکی و ضربه ای را تحمل نمایند، در حالیکه مصالح بتنی به دلیل ترد و شکننده بودن در مقابل این نیروها فوق العاده ضعیف می باشند، که این عامل باعث می شود تا سازه های فولادی به صورت ناگهانی تخریب نشده و زمان لازم جهت تخلیه افراد و تعمیرات در آنها وجود داشته باشد.

قطعات فلزی با توجه به مواد متشکله آن ها پیوسته و همگن می باشند، ولی در قطعات بتنی صدمات وارده در هر زلزله به پوشش بتنی روی میلگرد وارد می گردد و ترک هایی در پوشش بتن پدید می آید که قابل کنترل نبوده و احتمالاً ساختمان در پس لرزه یا زلزله بعدی ضعف بیشتری داشته و تخریب می شود.

مزایای سازه های فلزی

مقاومت قطعات فلزی زیاد بوده و نسبت مقاومت به وزن از مصالح بتن بزرگ تر است، این امر در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع ، خصوصاً ساختمانهایی که بر زمین های سست قرار می گیرند حائز اهمیت فراوان می باشد.

فلز در کارخانجات بزرگ تحت نظارت دقیق تهیه می شود و به یکنواخت بودن خواص آن می توان اطمینان کرد و خواص آن بر خلاف بتن با عوامل خارجی تحت تأثیر قرار نمی گیرد. اطمینان در یکنواختی خواص مصالح، در انتخاب ضریب اطمینان کوچک موثر است، که خود صرفه جویی در مصرف مصالح را باعث می شود.

دوام فولاد بسیار خوب است، چنانچه در نگهداری ساختمان های فلزی دقت لازم به عمل آید، برای مدت طولانی قابل بهره برداری خواهند بود.

خواص مفروض ارتجاعی فولاد با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد، فولاد تا تنش های بزرگ از قانون هوک به خوبی پیروی می نماید، مثلاً می توان ممان اینرسی یک مقطع فولادی را با اطمینان در محاسبات وارد نمود، حال اینکه در مورد مقاطع بتنی ارقام مربوطه چندان معین و قابل اطمینان نمی باشند.

شکل پذیری

مصالح فلزی در کشش و فشار یکسان و در برش نیز دارای مقاومتی نزدیک به کشش و فشار می باشند، بنابراین تغییر وضع بارها بدون تخریب امکان دارد، یعنی در صورت تبدیل نیروی وارده فشاری به کششی مسأله خاصی اتفاق نمی افتد. در ساختمان های بتنی مسلح، مقاومت بتن در فشار خوب ولی در کشش و یا برش کم است، پس در صورتی که مناطقی احتمالاً تحت نیروی کششی قرار بگیرند و مسلح نشده باشند تولید ترک و خرابی می نمایند.

سازه های فولادی نسبت به ساختمان های بتنی، دارای رفتار بهتری در برابر انفجار می باشند.

تقویت پذیری و امکان مقاوم سازی

قطعات ضعیف ساختمان فلزی را که در اثر اشتباه محاسباتی، تغییر در مقررات و یا ضوابط اجرایی به وجود می آیند را می توان با جوش و پیچ کردن قطعات جدید تقویت نمود و قسمت یا دهانه هایی اضافه کرد.

شرایط آسان ساخت و نصب

تهیه قطعات فلزی در کارخانجات و نصب آن در موقعیت های متفاوت جوی با تمهیدات لازم قابل اجرا است.

سرعت اجرا و نصب قطعات فلزی نسبت به اجرای قطعات بتنی به صورت چشمگیری بالاتر است . پایان سریع کار، امکان بهره برداری به موقع از پروژه و بازگشت سریع تر هزینه های انجام شده را میسر می سازد.

با توجه به تهیه ورق مورد نظر در طراحی و محاسبات و همچنین مقاطع پیش ساخته مورد نیاز از کارخانجات ؛ پرت مصالح آنها نسبت به تهیه و بکارگیری بتن کمتر است .

میزان ورق سازه بر مترمربع زیربنا با فلز نسبت مستقیم دارد درواقع به دهانه، ارتفاع، بار جرثقیل هم بستگی دارد .

در دو ساختمان مساوی از نظر ارتفاع و ابعاد ستون؛ تیرهای ساختمان فلزی از نظر ابعاد کوچک تر از تیرهای ساختمان های بتنی می باشند. سطح اشغال یا فضای مرده در ساختمان های بتنی نسبت به ساختمان های فلزی بیشتر ایجاد می شود .

حرکت زمین در اثر زلزله موجب اعمال نیروهای درونی در اجزای ساختمان می شود. به عبارت دیگر ساختمان بر روی زمینی که به صورت تصادفی و غیر همگن در حال ارتعاش است بایستی ایستایی داشته و ارتعاش زمین را تحمل کند. در قاب های بتن مسلح که وزن بیشتری دارند ضریب نیروی لرزه ای بیشتر از قاب های فلزی است، تجربه نشان می دهد که خسارات وارده بر ساختمان های کوتاه و صلب که در زمین های محکم ساخته شده اند زیاد است همچنین ساختمان های بلند و انعطاف پذیری که در زمین های نرم ساخته می شوند صدمات زیادی از زلزله می بینند. به عبارت دیگر ساخت ساختمان های کوتاه در زمین های نرم که پریود ارتعاش زمین نسبتاً بزرگ است نتایج بهتری دارد . و برعکس ساخت ساختمان های بلند در زمینهای سفت با پریود کوچک احتمال خرابی کمتری در بر خواهد داشت. عکس العمل ساختمان ها در مقابل حرکت زلزله بستگی به مشخصات خود ساختمان از نظر صلبیت و یا انعطاف پذیری دارد، مهم ترین مشخصه ساختمان در رفتار مقابل زلزله، پریود طبیعی ارتعاش ساختمان است.

1-افزایش کیفیت اسکلت فلزی

افزایش کیفیت اسکلت سازه به دلیل کنترل های قبل، حین و بعد از اجرای سازه ها، همچنین کنترل کامل مصالح و وجود سیستم کنترل کیفی مقیم در مجموعه ساخت، از نظر ابعادی و جوش، باعث ساخت قطعات پیش ساخته فلزی با کیفیت بالا می شود.

2- برگشت پذیر ی کامل مصالح

برگشت پذیر بودن کامل مصالح سازه های فلزی؛ امکان استفاده مجدد آنها را مخصوصاً در اسکلت های پیچ و مهره ای میسر می سازد.

 آنچه درباره ی ساخت سوله باید بدانیم!

در ساخت سوله موارد زیر میتوان اشاره کرد:

1-مواد تشکیل دهنده سوله ورق، پروفیل، مقاطع پیش ساخته، رنگ، پیچ و مهره می باشد.

2-مونتاژ سوله: قطعات سوله بعد از برش طبق نقشه از قبل تهیه شده و کنارهم در فیکسچر مونتاژ شده سپس بوسیله  ماشین آلات و ابزارآلات مخصوص جوشکاری می گردد.

3 -جوشکاری: در این مرحله قطعات که فقط توسط جوش های مختلف به شکل قطعه تولید شده درآمدند با دستگاه های جوش CO2 و جوش زیر پودری کامل می گردند.

4-تمیز کاری: در این مرحله قطعات بعد از جوشکاری شامل اسپاترهای جوشکاری  و لایه اکسید می باشد که باید مرحله بعدی اسکرپ، فرچه زدن و تمیزکاری گردد.

5-رنگ آمیزی: دراین مرحله بنا بر انواع کاربری و مکان نصب سوله نسبت به مکان اجرا، نوع رنگ و میزان ضخامت رنگ مشخص رنگ آمیزی می گردد یعنی اگر سازه در مکان خشک و کاربری های غیر اسیدی و غیر مرطوب و غیر شیمیائی باشد ترجیحاً از یک لایه رنگ آلکیدی استفاده می گردد و اگر سازه در مناطق مرطوب و کاربری های رطوبت دار یا شیمیایی یا اسیدی باشد نسبتا از سندبلاس و رنگ های ابوکسی یا پلی اورتان استفاده می شود .

6-حمل: در صورتی که پروژه بزرگ و ویژه باشد احتیاج  است همه قطعات کدگذاری شود و هر کدام با برنامه ریزی مشخص به مکان حمل شده و در جای خود قرار بگیرد تا از نصب سریع و مشخص برخوردارشود .

انواع سوله:

حالا همه موارد بالا را در چند نوع سوله می توان نمایش داد که مانند موارد زیر می باشد:

1- سوله های تیرورقی که با استفاده از ورق های موجود در بازار با مقاومت های مختلف  st37  و st52 استفاده و با ورق و پروفیل زد کامل نصب می شود.

2- سوله دو طرف شیب که به صورت 8 در تعداد دهانه های مورد نیاز مانند: 88 ( دو قلو) و 888( سه قلو) و تعداد دهانه های بیشتر نیز ممکن پذیر است.

3-سوله قوسی شکل بصورت تک دهانه و دو دهانه قابل ساخت و اجرا می باشند.

4- سوله تک شیب یا دندان اره ای که می تواند به صورت تک دهانه یا چند دهانه تولید و اجرا شود.

اجرای تمامی موارد بالا با جرثقیل سقفی قابل انجام است در صورتی که در موارد شبیه مانند سوله های UBM انجام جرثقیل سقفی وجود ندارد.

بهترین شرکت سوله ساز برای شما کیست؟

ارتفاع سوله استاندارد

یکی از مراحل اولیه و مهم در ساخت سوله تعیین ابعاد آن است. از لحاظ هزینه سوله اقتصادی و به صرفه باشد باید ابعاد درست و متناسب با نیاز کاربر را برای سوله تعیین کرد. زیرا این ابعاد بر وزن آهنی مصرفی سوله تاثیر مستقیم دارد.

که از ابعاد مهم تعیین ارتفاع سوله است. زیرا دهانه سوله و ارتفاع به طور چشم گیر بر میزان آهن مورد مصرف تاثیر دارد.

ارتفاع سوله

ارتفاع سوله استاندارد عموما نیاز به ابعاد برش ورق و پروژه تعیین می گردد یعنی ارتفاع سوله در مرحله اول با توجه به نوع کاربری مورد نیاز در سوله نسبت به انبارش و ماشین الات و محیط مورد نیاز در داخل سوله تعیین می گردد. در مرحله دوم با توجه به اندازه برش ورق ها چون عمدتا به طول 6 و عرض 1/5 متر هستند و تقسیم برش این اندازه ضریبی از 2 متر است.

ارتفاع سوله در تاج سوله با توجه به شیب سقف و عرض سوله تهیه می شود به عنوان مثال اگر عرض سوله 20 متر در نظر گرفته شود و ارتفاع ستون کنار سوله 6 متر باشد و ارتفاع سوله در تاج 8 متر است و شیب سقف سوله نیز 20% می باشد. حالا اگر عرض سوله و شیب سقف سوله کمتر و یا بیشتر گردد به همان اندازه ارتفاع تاج سوله نسبت به ستون کناری تغییر خواهد کرد.

ارتفاع این سوله ها ۸ متر است اما در صورتی که احتیاج به ارتفاع کمتری باشد می تواند حداقل ۴ متر و برای ارتفاع بیشتر حداکثر ۲۰ متر باشد. ارتفاع بیشتر از ۲۰ متر خیلی کم  دیده می شود .

با وال پست آشنا شوید  و کاربرد وال پست در سوله بدانید همانطور که از نام پیداست ، وال پست نگهدارنده دیوارهای ابتدا و انتهای سوله ها و تعیین محل درپوش ها و دیوار چینی سوله است.

مشخصات ظاهری سوله چیست؟ 

شکل قاب فلزی را می توان بصورت یک قاب مرکب یا ساده و یا با ستون وسط ترکیبی یا ستون وسط و یا با یک شیب (یک طرفه) طراحی نمود  که می توان جهت روشنایی سقف، نورگیر نصب نمود. می توان در اطراف سالن دو طرف و یک طرف سایبان را نصب کرد.

کار وال پست در سوله چیست؟

کار وال پست در سوله جا به جایی نیروهای تولید آمده از زلزله و باد از دیوار به شکلی است که باعث عدم نابودی دیوار می شود.

نوع وصل وال پست

معمولا  اتصال آن در پایان متصل به فریم به شکل لوبیایی بمنظور مراحل راه اندازی  و بر روی ساختاربه شکل مفصل می باشد.

بیشترین ارتفاع و طول مجاز دیوار غیر سازه ای

طبق تعریف بند 3-7 صفحه 64 آئین نامه 2800 ویرایش دوم، بیشترین طول مجاز دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بین دو پشت بند 40 برابر ضخامت تیغه یا دیواراست و یا هر کدام 6 متر کمتر باشند. بیشترین ارتفاع مجاز تیغه ها و دیوارهای غیر سازه ای از تراز کف مجاور 3.5 متر می باشد. در شرایط ذکر شده نیازی به اجرای وال پست افقی یا قائم نیست ولی در صورتی که دهانه ها یا ارتفاع زیاد شوداحتیاج  به استفاده از وال پست می باشد.

اشنایی یکی از بزرگترین سوله های کشور ، ساخت شرکت پانل کاران

بهترین شرکت سوله ساز برای کیست؟

در اینجا همه ی اطلاعات ساخت سوله را در اختیار شما قرار می دهیم

1-تیم طراحی مجرب و کاردان

اول رکن اصلی شرکت سازنده سوله دارا ی گروه طراحی مجرب و  کاردان به عملیات ساخت است زیرا که در بسیاری از مورد های طراحی دیده شده طراحی سوله به صورت کپی برداری و یا طراحی و محاسبات با مشکلات زیادی در اختیار کارفرما گذاشته شده که در مراحل عمدتاً و غیر استاندارد و غیر قابل اجرا می باشد. شرکت سازنده سوله باید به شکلی انجام دهد که اول در صورت وجود نقشه اولیه با آن صلاحیت  داشته باشد دوم در کمترین وزن و دارا بودن تمامی موردهای استاندارد سازی گرفتن تائیدیه نظام مهندسی را در برمیگیرد . سوم زمان اجرا بدون مشکل سوله درست گردد. در بسیاری از موردهای طراحی سوله دیده شده که جهت سهولت در گرفتن تائیدیه نظم مهندسی سازه سوله با وزن زیادتر از مورد نیاز محاسبه گردیده که این موضوع با کنترل فایل SAP طراحی توسط افراد متخصص به راحتی قابل رسیدگی می باشد.

2-کارکنان اجرای سوله

وجود افراد متخصص در هرحرفه و شغلی باعث پدیدار آمدن پیشرفت و کیفیت آن می گردد.

در کاربرد از نیروی انسانی در ساخت سوله به ترتیب از گروه طراحی برشکاری –مونتاژکار – جوشکار ها – قطعه زن – نیروی رنگ امیزی – کارکنان کارگاه سند بلاست و تمیزکاری – گروه بارگیری و حمل و اکیپ نصاب سوله هر کدام به صورت مستقل و اختصاصی باید عمل کند که در بعضی از کارگاه های کوچک ساخت مشاهده شده که برای همه موارد ذکر شده از یک گروه به صورت مشترک استفاده می گردد که این مسئله در ساخت سوله های کوچک و بودن نظارت واحتیاج  به کیفیت صورت می پذیرد. اصولاً یک نیرو نمی تواند هم مونتاژ کار و برشکار و قطعه زن و رنگ کار و جوشکار و نصاب خوبی باشد.

3-کارخانه ساخت سوله

کارخانه های سوله سازی به صورت حرفه ای برای هر قسمت از تولید و ساخت سوله همانند  کارکنان مجزا از مکان و سالنهای جدا  استفاده می نماید یعنی فرایند مونتاژ- برشکاری – اتمام جوشکاری- رنگ و دپوی قطعات هر کدام و بعضاً مشترک نیاز به محیط  و سالن جدا می باشد که این موضوع باعث بیشتر شدن کیفیت و سرعت می گردد.

4- ابزار الات و ماشیت الات

یکی ازموردهای  مهم در ساخت سوله استفاده از ابزار الات و ماشین الات پیشرفته و کافی است که در این زمینه پانل کاران دارای:

الف- سالن شماره 1 : دارای 2 دستگاه جرثقیل سقفی-  دستگاه گیوتین 3 متری 25 میل بر –  1 دستگاه گیوتین 6 متری 25 میل بر-  1 دستگاه اتوماتیک مونتاژ سوله – 2 دستگاه پانچ هفت کاره – 1 دستگاه پرس هیدرولیک 400 تن وتعدادی  دستگاه جوش اینورتو و روغنی و رکتی فایر و شاسی قطعه زنی و اتمام  می باشد.

ب- سالن شماره 2: شامل پمپ باد – 1 دستگاه واکن برقی حمل قطعات -7 دستگاه جوش  2 دستگاه جرثقیل سقفی –CO2   اره برقی- باسکول – 1 شاسی ساخت جرثقیل سقفی  و 1 شاسی ساخت لینک می باشد

ج-سالن شماره 3 :شامل  1 دستگاه واگن برقی حمل قطعات – شاسی و ابزار آلات سند بلاست و رنگ  –   2 دستگاه جرثقیل سقفی  – دستگاه ایرلس پمپ باد –باسکول می باشد

د- سالن شماره 4: شامل  دستگاه اتوماتیک برش خاموت و میل گرد – دارای 2 دستگاه جرثقیل سقفی – پانچ 7 کاره – دریل مکین – دستگاه رولینگ و رزوه  می باشد.

ذ-سالن شماره 5:  جرثقیل نصب بر کامیون 10 تن و 5 تن  – محوطه دپو دارای 1 جرثقیل سقفی-

5-متریال ساخت سوله مرغوب

در ساخت سوله از ورقهای ضخیم پروفیل –نبشی –زد –ناودانی تیرآهن- عایقی – ورقهای پوششی – میل گرد- رنگ و پیچ و مهره و غیر استفاده می شود که همانند  کالاهای دیگر می توان از جنس مطلوب  یا نامطلوب  استفاده نمود که این موضوع در ساخت و نصب و رنگ سوله تاثیر به سزایی دارد و عموما  از فولاد St37 استفاده می گردد و در فولادهای با مقاومت زیاد  یا کمتر نوع و فرمول جوشکاری بسیار اهمیت دارد متریال بر روی قیمت سوله تاثیر می گذارد.

6 –گروه  اجرای 0 تا 100 سوله

اجرای فنداسیون – ساخت سوله شامل طراحی –  ساخت و رنگ و نصب اسکلت فلز سوله –کف سازی – پوشش سقف و بدنه سوله –دیوار چینی و درب و پنجره می باشد که یک شرکت قدرت مند دراین زمینه باید توانائی اجرای همه موارد بالا را دارد داشته باشد.

پوشش سقف و بدنه سوله

در پوشش سقف سوله از موادهای مختلفی می توان استفاده کرد که از جمله آن به ورق رنگی و گالوانیزه به شکل ذوذنقه و کرکره (shadow line) ، ساندویج پنل ، ایرانیت و پلی کربنات ، فایبر گلاس به عنوان لایه نهائی پوشش سقف سوله ، پشم و شیشه ، پشم سنگ ، فوم ، کارتن پلاست ، توری جهت عایق کردن از سقف سوله میتوان نام برد . پوشش بدنه سوله با مواد مختلف ویژگی فراوانی نسبت به دیوار کشی دارد که محافظت بهتر ، سرعت اجرای بیشتر ، سبک بودن ، صرفه اقتصادی ، مقاومت و زیبائی بیشتر و قابل بازیافت و امکان تعویض ساده از جمله ویژگی آن می باشد.

چرا باید به مقاوم سازی ساختمان اهمیت داد ؟

موضوع مقاوم سازی هم در ساختمان‌های کهنه و هم در ساختمان های نوساز مهم است. برای نوسازی ساختمان‌ها باید به مسائل مهمی شامل كنترل دقیق طراحی، ساخت براساس نقشه‌ها، جوشكاری دقیق و بتن‌ریزی مناسب توجه کرد زیرا ممکن است بعد از محاسبات و طراحی، ضعف جوشكاری در ساختمان‌های فلزی مثل سوله و كم بودن مقاومت بتن در پی و سقف ساختمان‌های فلزی و بتنی، مشکلات فراوانی به وجود بیاورد . ساختمان های بتنی به علت داشتن شن و ماسه شسته نشده، کم بودن عیار سازه، شل بودن بتن و دانه بندی غلط در هنگام وقوع زلزله، خرابی های زیاد و جبران ناپذیری رابه وجود می اوردند . سوله به علت محکم بودن فولاد و جوشکاری مناسب آن، در مقابل زلزله مقاومت زیادی دارد و به همین علت است که امروزه سوله سازی برای ساختمان سازی استفاده می شود.

مقاوم سازی ساختمان – ساخت سوله

مقاوم سازی برای ساختمان‌های اسكلت فلزی عملی می باشد چون برای ساخت آن از متریال مقاوم استفاده شده است، اما بغضی از افراد به دلیل هزینه زیاد این ساختمان ها و قیمت سوله، هم چنین نابودی نازک کاری  و سفت کاری برای دسترسی به تیرها و ستون‌ها، از اجرای این گونه ساختمان ها امتناع می کنند. بهتر است در این مرحله ساختمان به کلی نابود و نوساخته  شود و مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله و وضعیت فونداسیون  باید رسیدگی شود.

برای ساخت سوله باید براورد ، برش ورق و مونتاژ، رنگ امیزی  و جوش برپایه  نقشه اجرا شود.

ساختارهای فلزی سوله شامل موردهای زیر می باشند:

پرلین ها – پایه ها – بادبندها – فریم ها – اتصالات کامل و تیرهای کرین جرثقیل

اگر بخواهیم سقف سوله را پوشش دهیم باید از پانل با عایق شیشه وپشم ، ورق گالوانیزه، ایرانیت و سنگ استفاده شود. برای اجرای ساختار باید ابتدا زمین رامسطح  کرد بعد عملیات های بولت گذاری  و بوتن ریزی  و… را انجام داد. برای ساخت پنجره ها و درب باید از اهن ، المینیوم یا PVC استفاده شود.

ساختارهای فلزی برای دوکاربرد  پل های فلزی و اسکلت فلزی استفاده می شوند. اسکلت فلزی پیچ مهره و جوش دارد ولی پل های فلزی دارای ستون ها – تیربرق و اتصالات کامل می باشند.

جرثقیل سقفی دارای وزن  نیم تن هستند. جرثقیل سقفی به انواع دروازه ای و درون گاهی تقسیم می شوند که شامل دفترچه محاسبات ، نقشه اجرا ، برش ورق ، مونتاژ و نصب می باشند.

به چه دلیل سوله دست دوم از پانل کاران بخریم؟

متاسفانه در بسیاری از موردهای دیده شده درخواست کنندگان سوله به امید صرفه جویی در هزینه ها اقدام به خرید سوله دست دوم با دفترچه حساب های تقلبی و کیفیت بسیار پایین می کنند . در این صورت خوشبختانه در صنعت سوله سازی با وجود علم محاسبات و کارشناسان خبره و تکنولوژی های جدید که هم در ساخت سوله و ساختارهای فلزی تخصص داشته و هم در طراحی های سبک سازی و استاندارد مهارت کافی دارند میتوانند کمک سزاواری به این صنعت بکنند.

چشم انداز و اهداف سوله سازی پانل کاران

هدف های  سوله سازی پانل کاران ، افزایش تولیدها  و فعالیت ساخت سوله خود در کل کشور و صادرات به منطور ایجاد کار وکاهش هزینه های ساخت سوله و اجرا با استفاده از تکنولوژی روز و علم فنی سوله می باشد. پانل کاران با ایجاد فضای رقابتی و فرصت یکسان نسبت به کارفرمایان ، مشاوران و پیمانکاران  سوله جهت بستن قرارداد و همکاری و اجرای پروژه ها را الگو خود قرار داده و مهمترین هدف خود را تولید محصول های  در حیطه سوله سازی با کیفیت از لحاظ مشخصات فنی دقیق اجرائی و اقتصادی و زیبایی  در راستای رضایت مشتری دانسته و امید است در زمین های صنعت سوله و جرثقیل سقفی گامی مفید جهت ارتقاع سطح فنی و عملی و کیفی  برداشته و ناظر بهبود و پیشرفت کشور در صنعت سوله باشیم.

چه عواملی در قیمت سوله مفید است؟

در قیمت سوله تکمیل  شده و آماده بهره برداری موردهای  زیر موثراست:

زمین محل اجرای سوله

زمین و نوع تراکم خاک و شیب آن و حتی جنوبی و شمالی بودن آن و سمت  شرقی و غربی در بسیاری از پروژه ها حتی طول زمین نیز با در نظر گرفتن موردهای بالا به علت حجم خاک برداری و مقدار خاک ریزی و میزان شیب زمین بسیار مهم است به زبان ساده برای اجرای سوله عرض و طول سوله و عرض و طول زمین و شیب آن و مقدار خاک برداری و خاک ریزی در قیمت تمام شده سوله سود زیادی دارد بنابراین انتخاب زمین با اهمیت دادن موردهای بالا در قیمت سوله تاثیر زیادی دارد

میزان تراکم خاک

در این بخش با میزان حجم ساختار انواع تراکم خاک آشنا می شوید چراکه در زمین هایی که تراکم خاک کمتر و به زبان ساده جهت پیشگیری از حوادث ناشی از زلزله و نشست سازه نیاز به ساختار با ابعاد بیشتر و آلموتور بندی قوی تر میباشد. در ساختارهایی که به صورت استاندارد های ساخت وساز اجرا میگردد در زمین هایی با تراکم خاک کم و نباتی کل حجم خاک تخلیه و به صورت لایه به لایه خاکریزی و توسط ماشین آلات راه سازی به تراکم مورد نیاز رسیده و زمینه سازی جهت مرحله های بعدی انجام میشود.

قیمت سوله

مرحله سوم نسبت نوع ساخت سوله با وزن کامل شده آن متفیر است. به علت ساخت سوله به دلیل های مختلف در وزن های متغیری ساخته میشود بنابراین با در مشاهده شدن موردهایی  که به آن اشاره خواهیم کرد میتوان به علت اختلاف وزن ساخت سوله متوجه شد که از آن جمله مکان اجرای سوله میباشد. محل اجرای سوله به علت محاسبات بار برف و میزان وزش باد و زلزله در تمامی دنیا مختلف است. مثلا منطقه هایی  که بارش برف دارد به دلیل تحمل وزن بارش برف روی سقف سازه معمولا سوله سنگین تر ساخته شده و در مناطق گرمسیر که عمدتا بارش برفی وجود ندارد امکان ساخت سوله با وزن بسیار سبک تری ممکن است

کلام آخر

مصرف انرژی یکی از فاکتور های مهم هزینه در صنایع می باشد. برای بهتر شدن و استفاده مفید از انرژی و راه مهم برای کاهش هزینه ها و افزایش درآمد بهتر است همه چیز را در نظر بگیرید. بنابراین در نظر گرفتن استفاده  از روش هایی که علاوه بر ذخیره انرژی باعث افزایش سرعت ساخت و ساز و همچنین افزایش طول عمر سازه ها میشود، ضروری و مورد نیاز است.

بررسی روش های گوناگون بهینه سازی مصرف انرژی بیانگر این است که انتخاب درست مصالح مورد استفاده برای ساخت و ساز های سوله به عنوان مهمترین عامل در بهینه سازی مصرف انرژی می باشد. انتخاب درست در کاهش مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز ها که در این مقاله منظور ما ساندویچ پانل ها هستند به طور خاص در صنایع از جایگاه ویژه ای برخوردار میباشد. به این معنا که اگر در صنایع های مختلف، اتلاف انرژی در ساخت و ساز ها به حداقل خود برسد، تولید انرژی و به عبارتی مصرف سوخت را میتوان به حداقل رساند.