ضدعفونی خشکبار، نحوه کارکرد دستگاه ضدعفونی خشکبار، خرما و حبوبات

ضدعفونی خشکبار، نحوه کارکرد دستگاه ضدعفونی خشکبار، خرما و حبوبات

ضدعفونی خشکبار

 

اینکه چگونه خرما را ضدعفونی و تمیز کنیم؟

ضدعفونی کردن خشکبار چگونه ممکن می شود؟!

و یا اینکه آیا می شود حبوبات را بدون شستشو ضدعفونی کرد؟

ضدعفونی کردن خشکبار، نحوه ضدعفونی کردن حبوبات، ضدعفونی کردن خرما و… چگونگی انجام این عملیات شاید سوالی باشد که برای مراجعان سایت ما جالب باشد!
از قبل دوران کرونا نیز این نوع مواد غذایی ضدعفونی می شدند اما اهمیت و نحوه انجام این کار شاید تا به امروز برای خیلی از اشخاص مورد توجه  قرار گرفته، با آغاز فعالیت بیشتر ویروس هایی مثل کرونا اهمیت استفاده از دستگاه ضدعفونی خشکبار ، خرما و حبوبات و… بیش از پیش آشکار شد.
از آن جا که امکان ضدعفونی کردن برخی از مواد غذایی مثل خشکبار، حبوبات و خرما و… با شستشو وجود ندارد با تزریق و پخش گازهای ضدعفونی کننده توسط دستگاه های مخصوص، مواد غذایی غیر قابل شست و شو بهداشتی، تمیز و ضدعفونی می شوند. کارشناسان تغذیه مقدار و دوز تزریق گاز را مشخص می کنند. از این رو استفاده خود سرانه موجب ضرر های احتمالی بر روی مواد غذایی خواهد شد.

 

دستگاه ضدعفونی حبوبات، دستگاه ضدعفونی خشکبار:

در این نوع دستگاه ها با کمک گازهای ضدعفونی کننده خشکبار، خرما، حبوبات و غلات را ضدعفونی می کنند. این گازها انواع مختلفی دارند اما در این میان گاز ازن بهترین گزینه محسوب می شود.

استفاده از گاز ازن در دستگاه ضدعفونی خشکبار و حبوبات:

کاربرد گاز ازن در ضدعفونی غلات، حبوبات و خشکبار، روشی بسیار شایع است که در دستگاه های ضدعفونی کننده از آن استفاده می کنند. ازن یک نوع گاز فرار است که حشرات و میکروب و ویروس ها را به آسانی از بین می برد. این گاز اثری بر روی کیفیت حبوبات، خشکبار و غلات نمی گذارد. در واقع گاز ازن یک نوع گاز اکسید کننده است. ازن یک ماده ی گندزدای مناسبی است که کاربرد گوناگونی را در صنایع غذایی دارد. دستگاه ضدعفونی کننده خشکبار و حبوبات، با تزریق گاز ازن و سایر گازهای اکسید کننده بر روی این نوع مواد غذایی، به خوبی آن ها را ضدعفونی می نماید.

گاز اکسید کننده ازن با کاهش میکروارگانیسم ها، کنترل و ممانعت از رشد قارچ ها، ممانعت از تکثیر ویروس ها و حذف آلاینده های گوناگون دیگر به خوبی خشکبار و حبوبات را ضدعفونی می نماید.

در رابطه با گاز ازن از آن جا که این گاز فرار است، هیچ گونه ماده سمی از خود بر روی مواد غذایی و خشکبار باقی نخواهد گذاشت. دستگاه ضدعفونی کننده خشکبار بدون هزینه اولیه و تنها با تولید خودکار گاز ازن به خوبی خشکباری همچون، پسته، فندق، گردو، بادام و… را ضدعفونی می کند. استفاده از دستگاه تولید کننده گاز ازن موجب صرفه جویی در هزینه مواد و زمان می شود. از طرف دیگر حمل و نقل آن نسبت به کپسول های ضدعفونی کننده حاوی متیل بروماید نیز راحت تر است.

افزودن گازهایی چون متیل بروماید، توکسین، فستوکسین نیز به این دستگاه ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود اما دوز و مقدار آن ها باید کاملا مشخص و مناسب باشد. هر گونه استفاده غیر اصولی و غیر استاندارد از این نوع مواد موجب باقی ماندن آن بر روی مواد غذایی شده و به تولید گازهای خطرناک می انجامد. پس استفاده از این مواد باید دوز مشخصی داشته باشد تا وارد زنجیره غذایی انسان ها نشود و مشکلات حادی پیش نیاید.

همان طور که گفتیم استفاده از گاز ازن در ضدعفونی کردن خشکبار، حبوبات و یا خرما اثرات سوئی در پی نخواهد داشت.

از آن جا که استان های فارس، خراسان رضوی، کرمان، آذربایجان شرقی و قزوین تولید کننده عمده خشکبار کشور هستند، استقبال از این دستگاه ها در این استان ها بیشتر است.

 

برای خرید و اطلاعات بیشتر در خصوص این دستگاه ها با شماره 09125889810 تماس بگیرید.

 

دستگاه ضدعفونی خرما چگونه عمل می کند؟

عملکرد دستگاه ضدعفونی کننده خرما به گونه ای است که با گاز مخصوص بسته به نوع گاز خرما را به خوبی ضدعفونی و قابل مصرف می نماید. دستگاه خلا ضدعفونی کننده خرما قادر است تخم، کرم، شفیره و حشرات موجود در خرما را به خوبی از بین ببرد و آن ها را ضدعفونی کند. در دستگاه های ضدعفونی کننده خرما می توان گاز فسفین، دی اکسید کربن، متیل بروماید و یا سایر گازهای میکروب کش به سیستم اضافه نمود.

از کارایی مناسب این نوع دستگاه ها  ظرفیت بسیار بالاییست که در هر بار حدود 2 الی 14 تن خرما را می تواند بارگیری و ضدعفونی نماید. زمان مورد نیاز برای ضدعفونی کردن در هر سیکل متفاوت است. یک دستگاه ضدعفونی کننده خرما می تواند  5ساعت به بالا خرما را ضدعفونی نماید. دستگاه ضدعفونی کننده خرما بگونه ای طراحی شده است که بدون دخالت نیروی انسانی بیشترین بازدهی را دارد و به خوبی قادر است گازهای دریافتی را تزریق و پخش نماید.

نتیجه گیری کلی:

اساس کار دستگاه ضدعفونی خشکبار، خرما و حبوبات یکی است. همانطور که گفتیم دستگاه های ضدعفونی کننده در کارخانجات مواد غذایی قادر به ضدعفونی کردن مواد غذایی چون: خرما، خشکبار و حبوبات است. این دستگاه ها بدون دخالت نیروی انسانی بیشترین کارایی را دارند و با صرف هزینه و زمان بسیار کم به خوبی مواد غذایی را ضدعفونی کرده و اماده برای تحویل به پروسه بسته بندی می شود.

 

بچه سوله

بچه سوله

  اینکه سوله چیست و چه کاربردی دارد در سایت به طور کامل و جامع

مراحل سوله سازی

مراحل سوله سازی

  مراحل سوله سازی: قصد داریم در این مقاله آموزشی تمامی نکاتی که برای مراحل

پشم سنگ

پشم سنگ

  اینکه دقیقا پشم سنگ چیست و چه کاربردی دارد و در کجا استفاده می شود