خطرات ساخت ساندویچ پانل

خطرات ساخت ساندویچ پانل

خطرات ساخت ساندویچ پانل

 

خطرات ساخت ساندویچ پانل

ساندویچ پانل های فوق العاده کم مصرف برای چندین دهه وجود داشته اند و برای ساخت دیوار ها و سقف ها استفاده می شوند. بر اساس تحقیقات بازار آینده، بازار ساندویچ پانل همچنان در حال رشد محبوبیت است و برای جلوگیری از خطرات ساخت ساندویچ پانل باید دقت زیبادی داشته باشید.

ساندویچ پانل ها از دو لایه فلزی (معمولاً فولادی یا آلومینیومی) ساخته می شوند که یک قطعه عایق ضخیم در بین آن ها قرار دارد.

ساندویچ پانل ارزان، عایق های عالی، وزن کم و نصب آسان دارند که، می توانند به راحتی به یک خطر بزرگ ساخت و ساز تبدیل شوند، به خصوص زمانی که عایق مورد استفاده در آنها قابل اشتعال باشد. در اینجا چیزی است که باید بدانید تا بتوانید خطرات آن را بهتر درک کنید و یاد بگیرید که چه سوالاتی از تمامی نكات پيماني وقراردادی پیمانکار یا سازنده خود بپرسید تا بتوان با خیال راحت از آن ها استفاده کرد.

چرا بعضی از ساندویچ پانل ها مشکل دارند؟

اگر عایق مورد استفاده در ساندویچ پانل قابل اشتعال باشد، خطر آتش سوزی به طور تصاعدی بیشتر می شود. در واقع، خاموش کردن آتش سوزی در ساختمان هایی که با ساندویچ پانل  ساخته شده از محصولات قابل اشتعال برای آتش نشانان آنقدر سخت است که معمولاً منجر به تخریب کامل ساختمان می شود. به این دلیل که محصولات قابل اشتعال گرمای زیاد اضافی، دود و گاز سمی را به آتش اضافه می کنند.

عایق مقاوم برای خطرات ساخت ساندویچ پانل

این مواد عایق رایج در خطرات ساخت ساندویچ پانل استفاده می شوند و بر اساس سطح احتراق آن ها (از بهترین تا بدترین) الویت دارند:

در حالی که عایق فایبر گلاس غیر قابل احتراق است، تقریباً به اندازه پشم معدنی مقاوم در برابر آتش نیست، که حتی می تواند به عنوان توقف آتش استفاده شود. هر دو متریال مقرون به صرفه و نصب آسان هستند.

  • پلی اورتان یا پلی ایزوسیانورات (قابل احتراق)

عایق حرارتی ارائه شده توسط فوم های پلی اورتان و پلی ایزوسیانورات می تواند منجر به تجمع سریع گرما در صورت آتش سوزی شود و ممکن است به گسترش سریع آن کمک کند. پلی یورتان و پلی ایزوسیانورات می توانند در محدوده 650 درجه فارنهایت تا 1000 درجه فارنهایت آتش بگیرند و در هنگام سوختن دود غلیظ و سیاهی آزاد کنند.

  • پلاستیک تقویت شده با فایبرگلاس (FRP) یا رزین پلی استر تقویت شده با شیشه (قابل احتراق)

FRP یک ماده کامپوزیت ساخته شده از یک ماتریس پلیمری است که با مواد دیگری مانند شیشه و کربن تقویت شده است. این در ساخت و ساز، اغلب در صنعت هوا فضا استفاده می شود. FRP همچنین در محدوده 650 درجه تا 1000 درجه فارنهایت مشتعل می شود، دود دوده ای را هنگام سوختن آزاد می کند و می تواند به سرعت ذوب و جاری شود و سوخت را برای آتش موجود فراهم می کند.

  • پلی استایرن منبسط شده یا پلی اتیلن (بسیار قابل احتراق)

پلی استایرن و پلی اتیلن هر دو در دمای 200 درجه فارنهایت شروع به نرم شدن و ذوب شدن می کنند و بنابر این خطر آتش سوزی بزرگی را به همراه دارند.

سازندگان چگونه می توانند این خطرات ساخت و ساز را کاهش دهند؟

  • از ساندویچ پانل با عایق غیر قابل احتراق استفاده کنید. انجام این کار می تواند به حداقل رساندن آلودگی کمک کند، که به ویژه در ساختمان های تجاری که نیاز به کنترل کیفیت دارند، مانند فرآوری مواد غذایی و کارخانه های دارو سازی، بسیار مهم است. استفاده از مواد غیر قابل احتراق در دیوارهای داخلی نیز می تواند یک لایه محافظ ایجاد کند.
  • در نزدیکی دیوارها درگیر کارهای خطرناک نباشید. برای جلوگیری از منابع اشتعال مانند: جوشکاری، پخت و پز، شارژ مجدد باتری لیفتراک و رنگ آمیزی اسپری، این کار را در فاصله دور انجام دهید.
  • تمام جریان های الکتریکی که از دیوارها و سقف ها عبور می کند را در فلز محصور کنید. اطمینان حاصل کنید که همه ساندویچ پانل ها به درستی آب بندی شده اند و هیچ عایق قابل احتراق در معرض دیدی وجود ندارد.
  • فضاهای راهرو وسیعی را بین دیوارهای انباری و ساندویچ پانل قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که بین تجهیزات تولید گرما مثل کوره ها فاصله کافی وجود دارد.
  • مواد قابل احتراق را در امتداد دیوارهای بیرونی ساختمان نگهداری نکنید.
  • استعمال دخانیات در داخل ساختمان های دارای پانل ساندویچ قابل احتراق ممنوع شود.

برای مشاوره با این شماره 09125889810 تماس بگیرید.

در حالی که ساندویچ پانل ها مزایای زیادی دارند، مانند عایق ارزان قیمت که به راحتی نصب می شود، پانل هایی که از مواد قابل احتراق استفاده می کنند، در صورت آتش سوزی خطر زیادی دارند. به همین دلیل است که در صورت امکان، مهم است که با سازنده یا پیمانکار خود درباره مواد مورد استفاده صحبت کنید تا بتوانید از خطرات ساندویچ پانل مطلع شوید.

 

 

بچه سوله

بچه سوله

  اینکه سوله چیست و چه کاربردی دارد در سایت به طور کامل و جامع

مراحل سوله سازی

مراحل سوله سازی

  مراحل سوله سازی: قصد داریم در این مقاله آموزشی تمامی نکاتی که برای مراحل

پشم سنگ

پشم سنگ

  اینکه دقیقا پشم سنگ چیست و چه کاربردی دارد و در کجا استفاده می شود