ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل یکی از مصالح نسبتاً جدید در صنعت ساختمان است. ساندویچ پانل از ترکیب فوم پلی‌اورتان و دولایه ورق فلزی محصولی تولید می‌شود.این کالا عایق بسیار خوبی برای گرما، سرما و صوت است. همچنین در صورت دقت در نصب و اجرا آب‌بند و هوابند بسیار خوبی هم می‌تواند باشد.
هسته ساندویچ پانل (لایه عایق) ویژگی‌هایی مانند دوام، عایق حرارتی و صوتی و محافظت در برابر آتش را تضمین می‌کند.
ساندویچ پانل‌ها علاوه بر موارد فوق سرعت مونتاژ و اجرای کار را تا حد قابل‌توجهی افزایش می‌دهد؛ بنابراین به طور گسترده برای ساخت‌وساز ساختمان‌های تجاری و اداری، ساختمان‌های اسکلت پیش‌ساخته از جمله انبارها، فضاهای صنعتی و سازه‌های کشاورزی، سردخانه‌ها، سالن‌های ورزشی و اجتماعات استفاده می‌شوند.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل بسته به کاربرد به دودسته دیواری و سقفی تقسیم می‌شوند. در انتخاب ساندویچ پانل دیواری، پارامترهای کلیدی مهندسی حرارت، مقاومت و ویژگی‌های حفاظت در برابر آتش مهم است، درحالی‌که برای پانل‌های سقفی، ظرفیت باربری و عمر طولانی نیز اهمیت دارد.  پانل‌های با مقاومت حرارتی کمتر از پارامترهای ذکر شده، برای استفاده در ساخت ساختمان‌های کم‌مصرف توصیه نمی‌شود.

پانل‌های پر شده با پلی‌استایرن یا یونولیت دارای ویژگی‌های عملیاتی ضعیفی هستند، بنابراین، به‌عنوان یک قاعده، برای ساخت سازه‌های موقت با عمر مفید حداکثر 10 سال و بدون نیاز به حفاظت در برابر آتش استفاده می‌شود، زیرا پلی‌استایرن قابل احتراق است. جدای از آن، میزان عایق صوت و حرارت هم نسبت به پلی‌اورتان کمتر است. تنها مزیت ساندویچ پانل‌های پلی‌استایرن قیمت پایین آنهاست.

 

 کاربرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ساختمانی

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل‌ها کاربردهای متفاوتی دارد که هرکدام روش نصب متفاوتی دارند.

ساندویچ پانل‌ها دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند و در جاهای مختلفی از آنها می‌توان استفاده کرد. باتوجه‌به نیاز مکانی که این محصول در آنجا مورداستفاده قرار می‌گیرد و باتوجه‌به هدف استفاده، انواع ساندویچ پانل‌ها به کار برده می‌شوند. ساندویچ پانل به دو روش تولید قالبی و متوالی تولید می‌شود. روش تولید متوالی بهترین نوع ساندویچ پانل است.

خصوصیات ساندویچ پانل

 1. تنوع رنگ
 2. نصب سریع 
 3. قیمت مناسب
 4. وزن سبک
 5. مقاومت مکانیکی مناسب
 6. ضریب انتقال حرارت پایین 
 7. مقاومت در برابر پوسیدگی و نفوذ حشرات
 8. مقاوم در برابر آتش‌سوزی (نسوز – کند سوز)

انواع ساندویچ پانل :

ساندویچ پانل سقفی: با شکل ورقه فرم داده شده به شکل ذوزنقه با نک بلند تولید می‌شود تا در مقابل بار برف تحمل بیشتری داشته باشد. 

ساندویچ پانل دیواری: با شکل ورقه فرم داده شده جهت مقاومت ساندویچ پانل‌ها تولید می‌شود. در این حالت شیارها کوتاه‌تر است. جهت کاربردهای مختلف ضخامت‌های مختلف دارنده از 30 میلیمتر تا 200 میلیمتر 

• پارک آبی opark (محل پروژه: تهران – فعالیت: نما و نورگیر – عرشه فولادی)

انواع ساندویچ پانل های سقف

انواع مختلفی از ساندویچ پانل وجود دارد: خطی، موج‌دار، صاف و سینوسی. باتوجه‌به ویژگی‌های فنی تولید، سطوح صاف و سینوسی فقط برای پانل‌های با هسته فوم پلی‌اورتان امکان‌پذیر است. برای مکان‌هایی که لازم است از تجمع گردوغبار جلوگیری شود یا شستشوی مکرر برنامه‌ریزی‌شده است، برای راحتی باید از پانل‌هایی با سطوح صاف استفاده شود.

ساندویچ پانل‌ها را می‌توان به‌صورت افقی، عمودی یا در شیب نصب کرد. استفاده از پانل‌های ساندویچ حتی برای نصب دیوارهای منحنی درصورتی‌که شعاع منحنی 30 متر یا بیشتر باشد مجاز است. برای تطبیق یکنواخت تغییر شکل پانل‌ها، توصیه می‌شود آنها را در یک دهانه نصب کنید.

 

 

در انتخاب رنگ ساندویچ پانل باید به قابلیت گرم‌شدن و انبساط فلز دارای رنگ‌های مختلف توجه داشت، زیرا این امر تا حد زیادی طول عمر و ویژگی‌های زیبایی پانل‌ها را تعیین می‌کند. 

هرچه رنگ تیره‌تر باشد، سطح خارجی بیشتر گرم می‌شود، بنابراین رنگ‌های تیره برای استفاده در سقف توصیه نمی‌شوند، پانل‌ها در اثر نور خورشید گرم می‌شوند و ممکن است موج‌دار شوند و روکش می‌تواند از هسته جدا شود. 

همچنین نصب ساندویچ پانل تیره در نمای جنوبی توصیه نمی‌شود، زیرا پانل‌ها ممکن است خم شوند و در نتیجه موج ایجاد کنند، به‌خصوص اگر پانل‌ها بیش از 6 متر طول داشته باشند.

ساندویچ پانل آیا تحمل بار زیاد را دارد ؟

ظرفیت باربری ساندویچ پانل یک ویژگی مهم است، زیرا در حین کار، پانل‌ها در معرض تأثیر برف، باد، فعالیت لرزه‌ای و غیره قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، برای ساخت یک ساختمان در مناطق مختلف، مقادیر بار باد و برف می‌تواند متفاوت باشد. همچنین لازم است ویژگی‌های سازه‌ای، بارهای خدماتی و همچنین شرایط عملیات ساختمان در نظر گرفته شود. به‌عنوان‌مثال، سقف علاوه بر بار برف، باید با یک ابزار نظافتی در مقابل یک فرد مقاومت کند.

در پروژه‌هایی که امکان انفجار وجود دارد، باید از سازه‌های سبک متحرک استفاده شود. در چنین سازه‌هایی از ساندویچ پانل‌هایی با انواع فیکس کننده‌های خاص استفاده می‌شود که در صورت افزایش فشار داخلی، فشارزدایی از قسمت‌های خاصی از نما را تضمین می‌کند. این امکان اجازه می‌دهد تا از صدمات به افرادی که در داخل محوطه و در نزدیکی جسم هستند و همچنین آسیب به سازه‌های ساختمان جلوگیری شود.

مصالح استفاده شده در ساندویچ پانل

هنگام خرید ساندویچ پانل، به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از لوازم جانبی بی‌کیفیت یا مونتاژ نادرست، حتی بهترین محصولات نیز به‌سختی عمر مفیدی را که توسط سازنده اعلام شده است، داشته باشند. انتخاب بست‌ها، مهروموم‌ها، چوب‌ها و ریل‌ها، مانند انتخاب خود ساندویچ پانل‌ها، باید بر اساس ویژگی‌های کیفی محصولات، ویژگی‌های نوع خاصی از پانل‌ها و توصیه‌های سازنده باشد.

با وجود سهولت ظاهری، مونتاژ ساندویچ پانل یک کار نسبتاً پیچیده و پرمسئولیت است که تمام هزینه‌های عملیاتی بعدی و عمر مفید ساختمان به آن بستگی دارد.  بنابراین توصیه می‌شود نصب ساندویچ پانل را به شرکت‌های مجرب ساختمانی تخصصی که می‌توانند تجربه خود را با گارانتی مربوطه تأیید کنند، سفارش دهید.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پیش‌ساخته از ورق‌های فلزي رنگ شده استاندارد در كارخانه استفاده می‌شود ساندویچ پانل پیش‌ساخته با عايق اورتان، با تزريق پيوسته ساخته می‌شوند

ساندویچ پانل پیش‌ساخته همان‌طور كه قبلاً در کاربرد ساندویچ پانل‌ها اشاره شد، براي ساخت ساندويچ پانل‌های ساختماني، ساندویچ پانل پیش ساخته  از ورق‌های فلزي رنگ  شده (coated) استاندارد (كه گاهي به‌تنهایی براي پوشش بناها به كار می‌روند) در كارخانه استفاده می‌شود. ساندويچ پانل‌های با عايق پلی‌اورتان، به روش تزريق مجزا يا با تزريق پيوسته ساخته می‌شوند. در صورت استفاده از چسب می‌توان از مواد عايق ديگر نيز استفاده نمود.

کارکرد ساندویچ پانل و مصالح ساخته شده

کارکرد ساندویچ پانل در این سایت به طور کامل و جامع بیان شده که کارکرد ساندویچ پانل در کجاست و چگونه است مصالح بکار رفته در ساندویچ پانل چه چیزی است .

ساندویچ پانل مانند هر مصالح ساختمانی کارکردهای مختص به خودش را دارد، مثلاً اینکه در چه سازه‌هایی از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟ و اینکه تمامی ریزه‌کاری‌های پانل را در نظر بگیریم  و همچنین از چه مواد و مصالحی ساخته شده؟ این سؤالی است که ما دقیق به آن پرداختیم.

ساندویچ پانل پیش‌ساخته

ساندویچ پانل چیست ؟ انواع ،ویژگی ،مزایا

ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان‌ها و سازه‌ها بر اساس تکنولوژی قاب طراحی شده است و از سه‌لایه تشکیل شده است: دو ورقه مواد سفت‌وسخت و عایق بین آنها.  به‌طورکلی ابعاد ساندویچ پانل به شما امکان می‌دهد سقف یک‌خانه نسبتاً بزرگ را بدون درزهای افقی بپوشانید – حداکثر طول ساندویچ پانل باتوجه‌به محدودیت‌های حمل‌ونقل، می‌تواند 12 متر باشد.

ساندویچ پانل

 

پانل سقف پلی یورتان

ساندویچ پانل

پانل‌های پلی‌اورتان یا ساندویچ پانل پلی‌اورتان از دو ورقه فلزی و یک هسته سفت‌وسخت در بین آنها تشکیل شده است. این هسته سفت‌وسخت دارای مواد پلی‌اورتان است که به دلیل خواص عایق حرارتی آن شناخته شده است.

ساندویچ پانل‌های فوم پلی‌اورتان به دلیل مواد عایق عالی و تحمل فشار و رطوبت هوا، در صنایع غذایی، صنایع لبنی و سردخانه‌ها ترجیح داده می‌شود.

پانل دیواری پلی‌اورتان به طور گسترده در ساختمان‌های صنعتی، سردخانه‌ها، انبارها، ساختمان‌های اداری و سایر واحدهای تجاری استفاده می‌شود.

مشخصات و ویژگی‌های ساندویچ پانل پلی‌اورتان:

 • خواص عایق حرارتی بالا
 • پایداری و قابلیت اطمینان طولانی‌مدت
 • پانل‌های پلی‌اورتان با ماندگاری طولانی
 • فرایند نصب ساده و سریع
 • هزینه نگهداری ناچیز
 • مونتاژ و جداسازی آسان
 • ضد آب‌وهوا

ساندویچ پانل سردخانه ای

 1. خاصیت عایق بودن ساندویچ پانل با هسته پلی‌اورتان
 2. قابلیت اتصال بدون درز جهت جلوگیری از تبادل حرارت در محلول‌های اتصال
 3. راحتی و سهولت نصب

طراحی این پانل‌ها به‌گونه‌ای است که پس از نصب، اتصال کامل بین پلی‌اورتان دو قطعه پانل مجاور صورت می‌گیرد.

 انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌های موجود در بازار در انواع بسیار زیاد و مختلفی وجود دارند که باتوجه‌به نوع آن می‌تواند قیمت مختلفی داشته باشد. از انواع این محصول‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پانل دیواری
 • پانل سقفی
  •   سقفی الوزینک
  •  سقفی گالوانیزه
 •  سقفی آلومینیوم ساندویچ پانل پلی‌اورتان
 •  پلی‌استایرن
 •   پشم سنگ
 •  پشم‌شیشه

کیفیت ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل‌ها محصولاتی پرکاربرد هستند که درعین‌حال که ساده به نظر می‌رسند؛ اما در کیفیت‌های مختلفی در بازار موجودند و باید مراقب بود تا محصولاتی که کیفیت تقلبی دارند را به‌جای کیفیت اصلی خریداری نکرد.

به‌طورکلی می‌توان گفت که  در مدارس، اکثر بیمارستان‌ها، درمانگاه‌های سیار، مکان‌های عمومی یا خصوصی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی، در اکثر ویلاهای پیش‌ساخته و مناطق مسکونی، سوله‌های کارخانه‌ها و سازه‌های فضایی سقف کاذب و مکان‌های سرپوشیده، از ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌شود.

تولید ساندویچ پانل

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید ساندویچ پانل، نحوه تولید ساندویچ پانل‌ها است که به‌وسیله دستگاه‌های مدرن و پیشرفته انجام می‌گیرد. لایه‌های ساندویچ پانل نقش بسیار مهمی در انتخاب آن‌ها دارد. این پانل‌ها از 3 بخش مختلف تشکیل شده که قسمت‌های بیرونی از ورق‌های مختلف آلومینیوم، گالوانیزه، آلوزینک ساخته می‌شوند. لایه میانی این پانل‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند که معمولاً از عایق‌های پلی‌اورتان، پلی‌استایرن، پشم سنگ و پشم‌شیشه ساخته می‌شوند که لایه میانی پشم سنگ و پشم‌شیشه از مقاومت بیشتری در برابر حریق و فشار برخوردار هستند. دو نوع دیگر شامل فوم پلی‌استایرن و پلی‌اورتان می‌شود.

 

نصب ساندویچ پانل در تهران

شرکت پانل کاران سبلان با بیش از 30 سال سابقه مدیران و تیم اجرایی خود در زمینه ساخت سازه‌های فلزی و نصب پوشش‌ها گوناگون از جمله ساندویچ پانل آمادگی ارائه خدمات حرفه‌ای به مشتریان خود است. یکی از نکات مهم و کلیدی جلوگیری از هدررفت متریال مصرفی است.

 

ساندویچ پانل

دلایل جایگزینی ساندویچ پنل با مصالح سنتی

با گسترش نیاز و بهینه‌سازی مصرف و توجه بیشتر به جلوگیری از اتلاف انرژی در سطح ملی می‌توان ساندویچ پانل را به‌عنوان یکی از مواد اصلی عایق‌کاری واحدهای صنعتی – تجاری دانست. امکان نصب در شرایط مختلف آب‌وهوایی و سرعت اجرا را می‌توان از دیگر مزایای عمده ساندویچ پانل در مقایسه با مصالح سنتی دانست.