ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل دارای خواص صرفه جویی در انرژی بر اساس نوع هسته، هوابند بودن قفل و وجود آب بندی است. ساندویچ پانل از ترکیب پلی یورتان و دولایه ورق فلزی آلومنیوم محصولی به دست می آید که به آن ساندویچ پانل می گویند.

هسته ساندویچ پانل (لایه عایق) ویژگی هایی مانند دوام، عایق حرارتی و صوتی و خواص حفاظت در برابر آتش را تضمین می کند.

ساندویچ پانل ها دارای خواص زیبایی شناختی خوب، ویژگی های صرفه جویی در انرژی عالی هستند و همچنین می توانند به سرعت مونتاژ شوند و بنابراین به طور گسترده برای ساخت و ساز ساختمان های تجاری و اداری، ساختمان های اسکلت پیش ساخته از جمله مجتمع های انبار، اشیاء صنعتی و سازه های کشاورزی استفاده می شوند.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها بسته به کاربردشان به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم می شوند. در انتخاب ساندویچ پانل دیواری ، پارامترهای کلیدی مهندسی حرارت، مقاومت و ویژگی های حفاظت در برابر آتش است، در حالی که برای پانل های سقف، ظرفیت باربری و عمر طولانی نیز اهمیت دارد.

پانل های با مقاومت حرارتی کمتر از پارامترهای ذکر شده، برای استفاده در ساخت ساختمان های کم مصرف توصیه نمی شود.

پانل های پر شده با پلاستیک فوم دار دارای بدترین ویژگی های عملیاتی هستند، بنابراین، به عنوان یک قاعده، برای ساخت سازه های موقت با عمر مفید حداکثر 10 سال و بدون نیاز به حفاظت در برابر آتش استفاده می شود، زیرا پلاستیک فوم قابل احتراق است. جدای از آن، پلاستیک فوم دار دارای تضعیف صدای کمی است و باعث پخش شدن قالب می شود. تنها مزیت ساندویچ پانل های پلاستیکی فوم دار قیمت پایین آنهاست.

 

انواع ساندویچ پانل :

 کاربرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ساختمانی 

ساندویچ پانل سردخانه ای 

ساندویچ پانل ها کاربردهای متفاوتی دارد که هر کدام روش نصب متفاوتی دارند.

ساندویچ پانل ها دارای کاربرد های بسیار زیادی هستند و در جاهای مختلفی از آنها میتوان استفاده کرد. با توجه به نیاز مکانی که این محصول در آنجا مورد استفاد قرار میگیرد و با توجه به هدف استفاده، انواع ساندویچ پانل ها به کار برده می شوند.

 

خصوصیات ساندویچ پانل

 1. تنوع رنگ
 2. نصب سریع 
 3. قیمت مناسب
 4. وزن سبک
 5. مقاومت مکانیکی مناسب
 6. ضریب انتقال حرارت پایین 
 7. مقاومت در برابر پوسیدگی نفوظ حشرات
 8. مقاوم در برابر آتش سوزی (نسوز-کند سوز)

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل به روش متوالی : بهترین ساندویچ پانل می باشد 

ساندویچ پانل سقفی : با شکل ورقه فرم داده شده ذوزنقه جهت مقاومت بار برف 

ساندویچ پانل دیواری : با شکل ورقه فرم داده شده جهت مقاومت ورق ساندویچ پانل ها جهت کاربردهای مختلف ضخامتهای مختلف دارنده از 30 میلیمتر تا 200 میلیمتر 

 • پارک آبی opark (محل پروژه: تهران- فعالیت: نما و نورگیر- عرشه فولادی)

انواع ساندویچ پانل های سقف

انواع مختلفی از پروفیل های ساندویچ پانل وجود دارد: میکروپروفایل، خطی، موج دار، صاف، مهری و سینوسی. با توجه به ویژگی های فنی تولید، سطوح صاف و سینوسی فقط برای پانل های با هسته پلی یورتان فوم امکان پذیر است. برای مکان هایی که لازم است از تجمع گرد و غبار جلوگیری شود یا شستشوی مکرر برنامه ریزی شده است، برای راحتی باید از پانل هایی با سطوح صاف یا میکروپروفیل استفاده شود.

ساندویچ پانل ها را می توان به صورت افقی، عمودی یا در شیب نصب کرد. استفاده از پانل های ساندویچ حتی برای نصب دیوارهای منحنی در صورتی که شعاع منحنی 30 متر یا بیشتر باشد مجاز است. برای تطبیق یکنواخت تغییر شکل پانل ها، توصیه می شود آنها را در یک دهانه نصب کنید.

 

 

مجموعه ای از تولید کنندگان پیشرو ساندویچ پانل امکانات بیشتری را برای دکوراسیون خود ارائه می دهند، مانند اعمال هر گونه تصاویر رنگی بر روی سطح پانل ها، یا نصب نماهای تهویه شده با آستر تزئینی بالای پانل های ساندویچ.

انواع ساندویچ پانل های سقف برای راه حل های رنگارنگ، بادوام، زیبایی شناختی، سریع، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست در پوشش های سقفی تولید می شوند که نیازهای پروژه های معماری را برآورده می کند. با استفاده از مواد پرکننده (PUR، PIR، Rockwool) با ضخامت های مختلف، ساندویچ پانل ها را با سطوح فلزی با فرم های مختلف و گزینه های رنگی غنی تولید می کند.

در انتخاب رنگ ساندویچ پانل باید به قابلیت گرم شدن و انبساط فلز دارای رنگ های مختلف توجه داشت، زیرا این امر تا حد زیادی طول عمر و ویژگی های زیبایی شناختی پانل ها را تعیین می کند. هرچه رنگ تیره‌تر باشد، سطح خارجی بیشتر گرم می‌شود، بنابراین رنگ‌های تیره برای استفاده در سقف توصیه نمی‌شوند، جایی که پانل‌ها در اثر نور خورشید قوی‌تر گرم می‌شوند و ممکن است موج‌دار شوند، در حالی که روکش می‌تواند از هسته جدا شود. همچنین نصب ساندویچ پانل تیره در نمای جنوبی توصیه نمی شود، زیرا پانل ها ممکن است خم شوند و در نتیجه موج ایجاد کنند، به خصوص اگر پانل ها بیش از 6 متر طول داشته باشند.

ساندویچ پانل آیا تحمل بار زیاد را دارد ؟

ظرفیت باربری ساندویچ پانل یک ویژگی مهم است، زیرا در حین کار، پانل ها در معرض تأثیر برف، باد، فعالیت لرزه ای و غیره قرار می گیرند. V.1.2-2:2006 “بارها و تاثیرات”. به عنوان مثال، برای ساخت یک ساختمان در مناطق مختلف، مقادیر بار باد و برف می تواند چندین بار متفاوت باشد. همچنین لازم است ویژگی های سازه ای، بارهای خدماتی و همچنین شرایط عملیات ساختمان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، سقف علاوه بر بار برف، باید با یک ابزار نظافتی در مقابل یک فرد مقاومت کند.

هنگامی که از ساندویچ پانل های دیواری در ساختمان های بلند استفاده می شود، می توان به انتخاب یراق آلات و تعداد نقاط ثابت توجه ویژه ای داشت.

در پروژه هایی که امکان انفجار وجود دارد، باید از سازه های سبک متحرک استفاده شود. در چنین سازه‌هایی از ساندویچ پانل‌هایی با انواع فیکس‌کننده‌های خاص استفاده می‌شود که در صورت افزایش فشار داخلی، فشارزدایی از قسمت‌های خاصی از نما را تضمین می‌کند. این اجازه می دهد تا از صدمات به افرادی که در داخل محوطه و در نزدیکی جسم هستند و همچنین آسیب به سازه های ساختمان جلوگیری شود.

مصالح استفاده شده در ساندویچ پانل

هنگام خرید ساندویچ پانل، به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از لوازم جانبی بی کیفیت یا مونتاژ نادرست، حتی بهترین محصولات نیز به سختی عمر مفیدی را که توسط سازنده اعلام شده است، داشته باشند. انتخاب بست ها، مهر و موم ها، چوب ها و ریل ها، مانند انتخاب خود ساندویچ پانل ها، باید بر اساس ویژگی های کیفی محصولات، ویژگی های نوع خاصی از پانل ها و توصیه های سازنده باشد.

با وجود سهولت ظاهری، مونتاژ ساندویچ پانل یک مرحله نسبتاً پیچیده و مسئولیت پذیر است که تمام هزینه های عملیاتی بعدی و عمر مفید ساختمان به آن بستگی دارد.

 بنابراین توصیه می شود نصب ساندویچ پانل را به شرکت های مجرب ساختمانی تخصصی که می توانند تجربه خود را با گارانتی مربوطه تایید کنند، سفارش دهید.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پیش ساخته از ورقهاي فلزي اندود شده استاندارد در كارخانه استفاده مي شود ساندویچ پانل پیش ساخته با عايق اورتان، با تزريق پيوسته ساخته مي شوند

ساندویچ پانل پیش ساخته همان طور كه قبلا در کاربرد ساندیچ پانل ها اشاره شد، براي ساخت ساندويچ پانل هاي ساختماني،ساندویچ پانل پیش ساخته  از ورقهاي فلزي اندود  شدهي (coated) استاندارد (كه گاهي به تنهايي براي پوشش بناها به كار مي روند) در كارخانه استفاده مي شود. ساندويچ پانلهاي با عايق اورتان، به روش تزريق مجزا يا با تزريق پيوسته ساخته مي شوند. در صورت استفاده از چسب مي توان از مواد عايق ديگر نيز استفاده نمود.

کارکرد ساندویچ پانل و مصالح ساخته شده

کارکرد ساندویچ پانل در این سایت بطور کامل و جامع بیان شده که کارکرد ساندویچ پانل در کجاست و چگونه است مصالح بکار رفته در ساندویچ پانل چه چیزی است .

ساندویچ پانل مانند هر مصالح ساختمانی کارکرد های مختص به خودش را دارد، مثلا اینکه در چه سازه هایی از ساندویچ پانل استفاده کنیم ؟؟؟ و اینکه تمامی ریزه کاری های پانل را در نظر بگیریم  و همچنین از چه مواد و مصالحی ساخته شده ؟؟؟این سوالی است که ما دقیق به آن پرداختیم.

کاربرد ساندویچ پانل در معماری

همچنین بخوانید

ساندویچ پانل پیش ساخته

ساندویچ پانل چیست ؟ انواع ،ویژگی ،مزایا

ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان ها و سازه ها بر اساس تکنولوژی قاب طراحی شده است و از سه لایه تشکیل شده است: دو ورقه مواد سفت و سخت و عایق بین آنها. ، از آنجایی که پوسته بیرونی، عایق و داخلی روی بسته بندی فوری ثابت شده است. با این حال، ابعاد ساندویچ پانل به شما امکان می دهد سقف یک خانه نسبتاً بزرگ را بدون درزهای افقی بپوشانید – حداکثر طول ساندویچ پانل می تواند 12 متر باشد. برای سقف شیروانی بیش از حد کافی سوال فقط در حمل و نقل است، اما این داستان متفاوت است.


ساندویچ پانل


ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی برای روکش فریم است که از دو ورقه مواد سفت تشکیل شده است که بین آنها یک لایه عایق قرار دارد.

برای این منظور ساندویچ پانل و پانل برای دیوارها وجود دارد که معمولاً از نظر ضخامت متریال استفاده شده و نوع پروفیل از نظر خارجی با هم تفاوت دارند.پانل های صاف وجود دارد و پروفیل ها انواع مختلفی دارند.سقف راه راه مانند پروفیل ساخته می شود. ورق، و در آنجا بسیار شبیه به کاشی های فلزی است.

هنوز گزینه هایی برای مقاصد خاص وجود دارد. به عنوان مثال، برای درب های گاراژ. معمولاً این ها ورق های فولادی هستند، اما با روکش های پلاریزه یا پلیمری مقاوم در برابر سایش پوشیده شده اند.


ساندویچ پانل سقف پلی یورتان

ساندویچ پانل

پانل های پلی اورتان یا ساندویچ پانل پلی اورتان از دو ورقه فلزی و یک هسته سفت و سخت در بین آنها تشکیل شده است. این هسته سفت و سخت دارای مواد پلی اورتان است که به دلیل خواص عایق حرارتی آن شناخته شده است.

ساندویچ پانل های فوم پلی یورتان به دلیل مواد عایق عالی و تحمل فشار و رطوبت هوا، در صنایع غذایی، صنایع ماهی، صنایع لبنی و سردخانه ها ترجیح داده می شود.

پانل دیواری پلی اورتان کره پاف به طور گسترده در ساختمان های صنعتی، سردخانه ها، انبارها، ساختمان های اداری و سایر واحدهای تجاری استفاده می شود.


مشخصات و ویژگی های ساندویچ پانل پلی اورتان:

 • خواص عایق حرارتی بالا
 • پایداری و قابلیت اطمینان طولانی مدت
 • پانل های پلی اورتان با ماندگاری طولانی
 • فرآیند نصب ساده و سریع
 • هزینه نگهداری ناچیز
 • مونتاژ و جداسازی آسان
 • ضد آب و هوا

ساندویچ پانل سردخانه ای

 1. خاصیت عایق بودن ساندویچ پانل با هسته پلی یورتان
 2. قابلیت اتصال بدون درز جهت جهت جلوگیری از تبادل حرارت در محلول های اتصال
 3. راحتی و سهولت نصب

طراحی این پانل ها بگونه ای می باشد که پس از نصب ، اتصال کامل بین پلی یورتان rigid دو قطعه پانل مجاور صورت میگیرد.


 انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل های موجود در بازار در انواع بسیار زیاد و مختلفی وجود دارند که با توجه به نوع آن میتواند قیمت مختلفی داشته باشد. از انواع این محصول ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساندویچ پانل دیواری
 • ساندویچ پانل سقفی
  •   سقفی الوزینک
  •  سقفی گالوانیزه
  •  سقفی الومینیوم
 • ساندویچ پانل پلی یورتان
 •  پلی استایرن
 •   پشم سنگ
 •  پشم شیشه

کیفیت ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل ها محصولاتی پرکاربرد هستند که در عین حال که ساده به نظر میرسند اما در کیفیت های مختلفی در بازار موجود اند و باید مراقب بود تا محصولاتی که کیفیت تقلبی دارند را به جای کیفیت اصلی خریداری نکرد.

به طورر کلی میتوان گفت که  در مدارس، اکثر بیمارستان ها ،درمانگاه های سیار ، مکان های عمومی یا خصوصی، سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی ، در اکثر ویلا های پیش ساخته و مناطق مسکونی، سوله های کارخانجات و سازه های فضاییسقف کاذب ومکان های سر پوشیده ، از ساندویچ پانل ها استفاده میشود.

 

تولید ساندویچ پانل

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید ساندویچ پانل در تهران مهم است نحوه تولید ساندویچ پانل ها است .که به وسیله دستگاه های مدرن و پیشرفته انجام می گیرد. لایه های ساندویچ پانل نقش بسیار مهمی در انتخاب آن ها دارد. این پانل ها از 3 بخش مختلف تشکیل شده که قسمت های بیرونی از ورق های مختلف آلومینیوم، گالوانیزه، آلوزینک ساخته می شوند. لایه میانی این پانل ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند که معمولا از عایق های پشم سنگ و پشم شیشه ساخته می شوند که این دو نوع هسته میانی از مقاومت بیشتری در برابر حریق و فشار برخوردار هستند. دو نوع دیگر شامل فوم پلی استایرن و پلی یورتان می شود.

 

نصب ساندویچ پانل در تهران

ساندویچ پانل

نكات پيماني و قراردادي

نكات پيماني و قراردادي بگونه ای است که تمامی موارد از جمله کارفرما ، معمار ، مهندس سازه و….بیان شده چگونه نکات پیمانی و قراردادی را در پروژه بکار ببریم .

دلایل جایگزینی ساندویچ پانل با مصالح سنتی

با گسترش نیاز و بهینه سازی مصرف و توجه ببیشتر به جلوگیری از اتلاف انرژی در سطح ملی میتوان ساندویچ پانل را به عنوان یکی از مواد اصلی عایق کاری واحد های صنعتی – تجاری دانست .امکان نصب در شایط مختلف آب و هوایی و سرعت اجرا را میتوان از دیگر مزایای عمده یاندوبچ پانل در مقایسه با مصالح سنتی دانست.