تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان

فهرست مطالب

تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان در چیست؟| تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان

تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان

سقف‌های کاذب pvc به دو روش دسته بندی می شوند. اولین روش بر اساس ابعاد و در نتیجه روش نصب آنها است. دومین روش بر اساس شکل و نمای ظاهری آنهاست. در ادامه در مورد این دو دسته بندی بیشتر توضیح می دهیم.

1-دسته بندیِ انواع PVC از نظر ابعاد و نحوه‌ی اجرا

۱. پانل طولی:

این نوع از ورق‌های pvc معمولاً در ابعاد 0.2*6 متر یا 0.4*6 متر و با ضخامت 7 یا 8 میلی متر موجود هستن و در طرح و رنگ‌های متنوعی در بازار وجود دارند. برای نصب این نوع از سقف کاذب نیاز به زیرسازی خاصی وجود ندارد.

۲.  تایل:

دومین نوع از سقف‌های پی وی سی معمولاً در ابعاد ۶۰*۶۰ سانتی متر و ضخامت ۸ میلی متر هستند روی زیرسازی‌های مشبکی که روی سقف اصلی نصب شدند، سوار می شوند. در شکل زیر می‌توانید شمای کلی نصب تایل پی وی سی رو مشاهده کنید.

2-دسته بندی انواع pvc از لحاظ شکل ظاهری

روش دوم دسته بندی سقف‌های پی وی سی بر اساس شکل ظاهری و شامل انواع زیر می شود:

۱. سفید مات و ساده:

این حالت ساده‌ترین و ارزان‌ترین سقف کاذب pvc هست.

پانل طولی PVC مات معمولاً دارای ابعاد 600*20 سانتی متر و با ضخامت 7 میلی متر است. وزن این نوع از پانل حدود 290 گرم در هر متر مربع است.

2. سفید براق (UV):

این نوع از پانل سقفی پی وی سی مشابه با نوع قبلی و کاملاً ساده است، با این تفاوت که براق است.

وزن و ابعاد آن نیز مشابه با پانل مات است.

تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان

۳. چاپی و هات استمپ:

pvc هات استامپ توسط دستگاهی با همین اسم ایجاد می شود. در فرآیند چاپِ این نوع pvc، طرح روی ورق را با تراشه‌های داغ مُهرزنی می کنند و بعد از آن از یک چسب مخصوص برای لمینت روکش PVC استفاده می شود.

از ویژگی‌های بارزِ پی وی سیِ چاپی این است که ضد خش و براق بوده و در مقابل رطوبت و گرما مقاوم است.

این نوع از PVCها دارای طرح‌های چاپی متنوعی هستند که هم به صورت پانل طولی و هم به صورت تایل در دسترس است. در نوع هولوگرامیِ پی وی سیِ هات استمپ، با تابش نور و تغییر زاویه، طرح به صورت شبرنگی تغییر می‌کند.

ابعاد و وزن پانل طولیِ هات استمپ نیز مختلف است (در طول ۶۰۰ سانتی متر، عرض ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر، ضخامت ۷ تا ۸ میلی متر و وزن ۲۹۰ تا ۳۵۰ گرم به ازای هر متر مربع موجود است).

در تصاویر زیر چند طرح از پی وی سی هات استمپ در دو نوع پانل طولی و تایل را مشاهده می‌کنید:

تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان

۴.  پی وی سیِ روکشدار:

در این نوع از pvc، روکش های طرح دار با کمک چسب‌های مخصوصی بر روی مغزیِ PVC قرار داده می شود و سپس تحت یک پِرِس خیلی قوی چسبانده می شوند.

این نوع از سقف کاذب در برابر فشار و ضربه مقاوم و قابل شست و شو است. اما ممکن است تحت تغییرات دمایی خیلی زیاد، روکش از مغزی پی وی سی جدا شود.

در تصاویر زیر چند طرح از pvc روکشدار در دو نوع پانل طولی و تایل رو مشاهده می‌کنید:

تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان
تفاوت پانل سقفی pvc با پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان مثل اکثر ساندویچ پانل ها قابلیت استفاده در سقف ها و دیوار ها را دارد و از دو لایه ورق که هسته ساندویچ پانل را پوشش می دهند تشکیل شده است. این نوع، عایق صوتی و حرارتی بسیار بهتری هستند. ساندویچ پانل پلی اورتان خود به دو نوع تقسیم می شود:

  1. پایه پلی استر
  2. پایه پلی اتر

ساندويچ پانل با فوم پلی يورتان به دلیل دو برابر بهره وری انرژي نسبت به پلي استايرن در رده بهترين ساندويچ پانل ها به لحاظ خواص مكانيكي و حرارتي قرار دارد.

عايق استفاده شده، از نوع پلی يورتان سخت می باشد كه اين ساختار پلی يورتان را در رديف بهترين عايق های حرارتی قرار می دهد به طوری كه يک ساندويچ پانل با ضخامت ۴ سانتی متر معادل يک ديوار آجری با ضخامت ۵۰ سانتی متر قابلیت عدم انتقال حرارت دارد.

در ساندویچ پانل پلی یورتان امکان تغییر خواص عایق برای کاربرد های گوناگون وجود دارد به عنوان مثال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. به وجود آوردن پوشش ضد خوردگی.
  2. حالت ارتجاعی و لاستیکی (الاستومری).
  3. تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی.

 

 

بچه سوله

بچه سوله

بچه سوله چیست؟ بچه سوله چه کاربردی دارد قیمت اینکه سوله چیست و چه کاربردی دارد در سایت بطور کامل و جامع بیان شده است

مراحل ساخت سوله صنعتی

مراحل ساخت سوله صنعتی

جهت ساخت سوله صنعتی زیر نظر سازمان صنایع مراحل زیر طی می گردد: سوله‌ها یکی از مهم‌ترین سازه‌های صنعتی هستند و انواع مختلفی دارند. سوله‌ها

مراحل سوله سازی

مراحل سوله سازی

مراحل سوله سازی چیست؟ آموزش مراحل سوله سازی – پانل کاران مراحل سوله سازی :قصد داریم در این مقاله آموزشی تمامی نکاتی که برای مراحل